ZvierAhtate.com

Štruktúra nervových a vylučovacích systémov vtákov. Zmyselné orgány

Telá zmyslov vtákovVtáky sú teplokrvné ovčené zvieratá zo stavovcov, ktoré pochádzajú z plazov s horolezeckým životným štýlom. V prípade vtákov špeciálna štruktúra orgánov

, najmä dýchanie a trávenie, ktoré im umožňujú lietať. Aj tieto stavovce sa vyznačujú prítomnosťou zobáka. Jednotlivé druhy vtákov sa pravidelne migrujú na veľké vzdialenosti z jednej oblasti do druhej, väčšina druhov však prechádza do ich biotopu a prekonáva malé vzdialenosti. Viac ako 8 tisíc druhov vtákov objavili moderní vedci. Feather žijú vo všetkých kútoch zemegule, dokonca aj v Antarktíde.

Zmyselné orgány

  • oči

Nervový systém vtáka - všeobecný plán štruktúryVtáky majú široké pole s vysokou intenzitou. Preto sú oči pre vtáky - hlavný zmysel pre orientácia vo vesmíre. Mnoho vtákov, lepšie ako iné stavovce, vidí do diaľky. Napríklad Peregrine Falcon môže vidieť svoju korisť vo vzdialenosti viac ako 1 km. A niektorí vtáci dokážu vidieť okolitý svet pod uhlom 360 stupňov. Takáto jedinečná schopnosť je vysvetlená skutočnosťou, že vtáky v sietnici majú oveľa viac svetlo citlivých buniek ako iné stavovce.

Sietnica u vtákov náchylných k ultrafialovému (tetrachromacie) - to znamená, že vám umožní vidieť model, ktorý sa skladá z červenej, zelenej a modrej farby. Ďalším znakom štruktúry vtáčej perspektívy je schopnosť zachytiť modrú farbu, čo umožňuje doslovne vidieť zemské magnetické pole. Objektív tohto zmyslovacieho orgánu je tak flexibilný, že vtáky vidia predmety aj pod vodou.

Rovnako ako plazy, vtáky, okrem vonkajších očných viečok, majú takzvané "tretie viečko" - sú umiestnené v prednom rohu oka pohyblivá blikajúca membrána. Takáto membrána pre niektoré druhy vtákov, ktoré žijú v blízkosti vodných telies, môže úplne pokryť oko a pod vodou na zlepšenie videnia na vykonávanie funkcie kontaktných šošoviek.

U väčšiny druhov vtáctva oko neaktívne alebo imobilných vôbec vidieť väčšinou monokulárne, na rozdiel napríklad od človeka, ktorého binokulárne videnie. Taký pohľad, ako u človeka, je posadený iba vtákmi v tvare sovy.

  • Sluch, vôňa a chuť

Vtáky majú vnútorné a stredné ucho, nie sú uši, ich uši sú zakryté a zarámované s perím. Počutie vtákov je veľmi jemné, čo sa nedá povedať o vôni. Tieto stavovce vo väčšine (s výnimkou predátorov) takmer nerozlišujú zápach. Chuť vtákov je cítiť so špeciálnymi chuťovými pohármi, ktoré sa nachádzajú na spodnej časti jazyka a na mäkkom podnete.

Nervový systém

Ako mnoho živých tvorov na Zemi, nervový systém vtákov je rozdelený na centrálnom (dorzálny a mozgový) a periférny (nervové zakončenie, nervy miechy a mozgu). Nervový systém vtákov a mozgu je oveľa lepšie vyvíjaný ako u plazov. Je to spôsobené schopnosťou lietať a prežiť v rôznych ekosystémoch planéty.

  • Obdĺžnikový mozog


Rozvíja sa veľmi dobre. Reguluje všetky vitálne funkcie perličkových funkcií - krvný obeh, dýchanie, trávenie.

  • mozoček

Nachádza sa v zadnej časti mozgu vtákov. Má väčší, v porovnaní s podlhovastým mozgom, veľkosť. Je to spôsobené tým, že mozoček je zodpovedný za koordináciu, čo je veľmi dôležité pre zachovanie rovnováhy v lete.

  • Stredný, stredný a predný mozog

Stredný mozog vtákov je v centrálnej časti mozgu pokrytý veľkými pologuľami a stredný mozog má malú veľkosť a málo vyvinutý. Predný mozog je najväčší mozog vtákov. Avšak gyrus v tejto časti mozgu je malý u vtákov v porovnaní s cicavcami. Predný mozog je zodpovedný za správanie, orientáciu v priestore, stravovanie, reprodukciu a schopnosť hniezdiť hniezda.

  • Miecha

Relatívne krátke. Miecha u vtákov má krčka maternice a bederné zahustenie, z ktorých sa nervy preťahujú na končatiny.

Preto je nervový systém u vtákov uspokojený. To umožňuje, aby vták vykazoval komplexné formy správania, prispôsobil sa životnému prostrediu a naučil sa. Napríklad každý vie, že niektorí druhy papagájov sú schopnéReprodukujete ľudskú reč a vrany - riešiť zložité úlohy pri získavaní jedla.

Vylučovací systém

Systém vylučovania vtákovVylučovací systém u vtákov je reprezentovaný orgánmi, ako sú obličky, močovody a cloaka. Zvláštnosťou vylučovacieho systému je absencia močového mechúra. Feces (strata) v tele vtákov zmiešaný s močom a sú vystupované cez cloaca. Niektoré druhy vtákov, ktorí žijú v púšti, alebo na more (sovy, púštne sliepky, čajok, pelikánov), existujú ďalšie orgány vylučovacej sústavy - špeciálnu soľ žľazy. Ich funkciou je odstrániť (cez nosné dierky) z tela vtáka nadbytok solí.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno