ZvierAhtate.com

Tajomný a úžasný predátor - tibetská líška

Tibetská líškaMedzi odrody líšok patrí medzi najmenšie tibetské lišky. Toto je najzákladnejšia a úžasnejšia reprezentácia svojho druhu. Charakteristickým rysom tohto zvieraťa sú skôr vyvinuté zuby. V porovnaní s inými druhmi sú v tibetských lišiach o niečo dlhšie. Zviera má dobre vyvinuté zuby a patrí k predátorom.

vzhľad

Hmotnosť tejto líšky nie je väčšia ako 5,5 kilogramu. Dĺžka tela nepresahuje 70 centimetrov. Líška má načervenalý chvost s dĺžkou až 45 cm. Tlustá mäkká kožušina s nižším napushkom slúži na zviera spoľahlivú ochranu proti silným a chladným vysokohorským vetrom.

Okolo krku je hustá kožušina, vďaka čomu má čapica zviera štvorcový obrys. Úžasné sfarbenie vytvára ilúziu pásov na stranách: hrdzavohnedý odtieň

zhora sa hladko mení na šedý odtieň. Biela farba sa na konci líši brušnou dutinou, hrdlom a chvostom.

Toto sfarbenie vám umožňuje jednoducho sa dostať k koristeniu a zlúčiť sa s pozadím terénu. Líšky majú malé uši trojuholníkové tvaru. Rozprávajú sa iba v rámci svojej rodiny s nízkou kôrou. S ostatnými príbuznými nie sú líšky príliš hovorné.

rozloha

Ak sa pozriete pozorne na názov, nie je ťažké hádať o biotopoch týchto zvierat. Žijú hlavne v stepi a polopusty na tibetskej náhornej plošine, kde sa teplota vzduchu v lete môže zvýšiť na 30 stupňov a v zime klesnúť na -40. Ale niekedy sa tieto osoby nachádzajú mimo obvyklého prostredia. Napríklad, v Nepále, v niektorých provinciách Číny, na severe Pakistanu, na Ladakskej planine av severozápadnej časti Indie. Môžete spoznať tieto úžasné zvieratá v severnej časti Himalájí.

Zvieratá môžu žiť na území, ktoré sa nachádza vo výške viac ako päť kilometrov nad morom. Územím pre líšky je suché alebo polosuché územie lúk, ktoré sa nachádzajú v horských rovinách a rovinách v nadmorskej výške 3,5 až 5,2 metra nad morom.

Habitát tibetskej líškyPikas - predstavitelia oddelených králikov - sú obľúbenou lahôdkou týchto zvierat. Rozsah líšok je preto z veľkej časti určený biotopom ich krmiva. Pikas vyzerá ako veľké myši a na rozdiel od bežného zajaca majú malé uši. Ďalším názvom pre jedlo je senovets. Takéto meno dostali na výrobu sena na zimu.

prídel

Pikas sú obľúbenou pochúťkou nielen líšok, ale aj niektorých iných predátorov. Pri absencii obľúbenej pochúťky môže líška jesť:

  • malé vtáky, ktoré vytvárajú hniezda na zemi, ako aj ich vajcia;
  • mršina (jatočné telá pšenice, modrá ovca, tibetská antilopa);
  • malé hlodavce (veveričky, voles, chipmunks);
  • zajace;
  • hmyz;
  • jašterice.

spôsob životaTieto zvieratá vo voľnej prírode žijú v prírodných úkrytoch - žijú pod skalami alebo na iných odľahlých miestach. Líšky môžu kopať burrowy nezávisle, ak pripravené útulky nestačia. Vedci nemôžu získať spoľahlivé informácie o týchto zvieratách kvôli tajnému spôsobu života.

Líšky majú veľmi jemné počutie, čo im umožňuje počuť pohyb výroby na veľké vzdialenosti. Na love sa tieto zvieratá vynárajú v pároch: muž a žena. Všetka korisť po love je rozdelená rovnako.

Vďaka dobre vyvinutému vôňu sa tieto zvieratá dokonale vedú na území pobytu. Ale na rozdiel od iných predátorov líšky nerozdeľujú územie na vlastné a iné.

S príbuznými sa zvieratá správajú pokojne a môžu nielen žiť, ale tiež vedú lov na jednej krajine. Vzhľadom na extrémnu prirodzenú opatrnosť zvierat, vedci zriedka zvládajú strieľať ich pomocou videokamier.

Cuby tibetskej líškyVo februári začnú líšky začať rozmnožovanie. Do konca prvého roka života hľadajú líšky pár, ktorí zostávajú verní po celý svoj život. Tieto zvieratá vždy žijú spolu a zvyšujú svoje potomstvo. Tehotenstvo u ženy nepresiahne 60 dní.

Po narodení šteniatka žena zostáva na dňoch dlho a dokonca aj po niekoľkých týždňoch sa k nej blíži. Šteňatá sa zdajú ľahké a holé, s hmotnosťou od 60 do 120 gramov. Jedna žena prináša v čase od 2 do 5 šteniat. O dva mesiace neskôr začnú opustiť doupě. Šteňatá opúšťajú obydlie svojich rodičov vo veku deviatich mesiacov a začnú samostatný život.

Očakávaná dĺžka života je asi 8-10 rokov. Z prirodzených dôvodov väčšina predstaviteľov tohto druhu zomrie vo veku päť rokov. Populácia druhu je na stabilnej úrovni a nemá žiadny poddruh. Infekcia s echinokokmi je častou hrozbou pre populáciu týchto líšok.

Význam pre prírodu a človeka

Mnohí vedci súhlasia, že tieto dravce poskytujú neoceniteľnú pomoc:

  • regulovať počet hlodavcov a malých stavovcov;
  • v procese kopanie prístrešie vzduchu pôdy.

Okrem toho ľudia používajú svoju kožušinu na výrobu klobúkov.

Tibetské líšky sú krásne a tajomné ako ich hlavné prostredie. Je možné, že vedci ešte nerozumeli mnohým tajomstvám týchto úžasných zvierat.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno