ZvierAhtate.com

Z dreva vytvárame figuríny vlastnými rukami

Drevené figurky pre chatové domyNa vidieku pracujeme menej a menej a stále viac odpočinku. Dnes je to skôr dedinská vila než záhrada. Tu sa môžeme pokojne posadiť v tieni stromov, hýčkat v kvetinových záhonoch s vašimi obľúbenými kvetmi, starať sa o ovocné stromy a kríky. Navyše, v dacha môžeme realizovať tvorivé schopnosti, pracovať v čerstvom vzduchu pre dušu. V prípade rozvoja krajinného dizajnu územia nezabúdajte, že bude možné vykresliť pozemok pomocou záhradných sôch - figúr z dreva alebo iných materiálov. Mimochodom, figúrky z dreva nie sú také ťažké vyrábať samostatne, preto potrebujeme len potrebné nástroje a znalosti algoritmu procesu.

Príprava

Skôr ako začnete, zistite, ako si vybrať tvary. Poznajte nasledujúce:

 • Ako usporiadať obrázkyÚdaje by mali byť v súlade so zvyškom záhradných objektov. Dokonca aj pekná figúrka z dreva, ak nie je "vhodná", nebude vytvárať očakávaný účinok;
 • ak existujú pochybnosti o harmónii, urobte rozloženie papiera na mieste a vyrežte čísla z lepenky. Umiestnite prototypy tam, kde chcete, a ocente krajinu. Možno budete potrebovať zmenu miesta. Takáto vizualizácia môže pomôcť veľa;
 • zhromažďovanie niekoľkých masívnych sôch na malom pozemku sa neodporúča, pretože to sťažuje vnímanie celého obrazu. Dajte lepšie jednu alebo dve postavy, aby všetko vyzeralo harmonicky;
 • socha nemusia nevyhnutne prebiehať v strede expozície. V blízkosti puzdier je možné umiestniť niekoľko malých drevených postáv. Aj v záhrade môže byť len jedna drevená socha, ale je žiaduce pridať dekoratívne prvky: horolezecké rastliny, ploty, ploty, oblúk.

materiály

Pri vytváraní záhradných sôch sa používajú nasledujúce materiály:

 • sadra;
 • stone;
 • montážna pena;
 • cement.

Príprava dreva na výrobkyStrom je však najvhodnejší. Na výrobu veľkých plastik budete potrebovať masívny kmeň, malé figúrky môžu byť vyrobené z vetvičiek alebo guľatiny. Na dreve-dreva by nemala existovať plesne, hniloby, stopy od hmyzu.

Pri vytváraní malej drevenej figúry najprv opláchnite materiál, oddeľte kôru. Trosky, kôra a dokonca aj čipy môžu zdobiť dekoratívne kompozície, takže sa ponáhľajte ich vyhodiť preč.

V procese práce bude veľa pilín a hoblín, ktoré budú užitočné pri opravách a reštaurovaní soch: budú slúžiť ako materiál na utesnenie trhlín a nepotrebných otvorov. Piliny sa zmiešajú s lakom na získanie viskóznej hmoty, ktorá je naplnená otvormi. Tmel by nemal byť príliš kvapalný a nie príliš hustý.

Obrobok vysušte na teplom a suchom mieste a obalte ho polyetylénom. To sa vykonáva na ochranu dreva pred deformáciou a praskaním. Odpad, ktorý sa objaví počas prevádzky, sa odporúča okamžite zozbierať v samostatnej nádobe a skladovať na suchom mieste.

Ak chcete vytvoriť malú postavu, vyberte:

 • jabloň;
 • cyprus;
 • breza;
 • lieska.

Krušpán a Rosewood zle na liečbu, a začiatočník je lepšie sa vysporiadať s mäkkým rock. Avšak, pri práci s hard rock nie je tak nápadný "mine", ktoré zostali na drevo v dôsledku nepresného pohybe začínajúcich rezbára.

Schéma výrobku

Schéma výrobkuKeď sa materiál a nástroj pripravia, zostáva urobiť náčrt. Nakreslite obrys a hlavné prvky sochy a potom preneste obrázok na obrobok. Niekedy namiesto ceruzky môžete použiť značku na kreslenie jasných čiar. Pri príprave sa odporúča urobiť plastinovú kópiu sochy. Potom urobte diagram v niekoľkých projekciách, ak je to pre vás jednoduché.

Etapy práce

1. etapa. Robíme hrubé spracovanie a "kreslenie" základnej formy. Najprv určite, kde bude základňa. Pri strednej zubovej píle rezajte obrobok. Nástroj by mal byť držaný kolmo k stredu obrobku. V prípade nerovnomerného rezania sa potom orezáva. Ďalej sa plánuje stred obrobku vykonaním pomocných vedení. Pomocou štvorca sa kontroluje správnosť značky.

Pre túto časť práce budú potrebné nasledujúce nástroje:

 • ruleta;
 • linka;
 • štvorec;
 • strmeňa.

Aké nástroje sú potrebnéAk robíte veľkú figúrku, namiesto ceruzky, je lepšie vziať značku, ktorá sa pomaly vymazáva.

2. stupeň. V tomto štádiu sa vykonáva hrubé obrábanie s osou, drobné detaily sa prerezávajú pomocou príchytiek. Nechoďte hlboko, nechajte zásobu materiálu, takže existuje možnosť zlepšenia. Počas tohto procesu použite merací prístroj.

Po prvé, najviac problematická časť je znížená, potom sú linky obnovené, ťahy sú nakreslené. Ak socha zobrazuje medveď alebo iné veľké zviera, práca z hlavy, presuňte sa zhora nadol.Tu by mali byť také nástroje:

 • sekera pre tesárstvo;
 • Ručná píla (s malými alebo strednými zubami);
 • Rovná a polkruhová adze.

Tretej etapy. Rezanie štyroch tvárí postavy. Tesárske nástroje "nakreslené" a rozdelené polia - nohy, trup, ruky. V tejto fáze nie je obrobok zaoblený. Túto časť diela môžu vykonávať veľké dláto.

Etapy práce4. etapa. Vystrihnite "uhlové" obrobky - vytvorte reliéf veľkých prvkov. Prejdite cez základné detaily. V práci sa používajú malé dláto a nože.

5. etapa. Popisovanie a zaokrúhľovanie sochy. Môžete čistiť tváre a spracovávať malé detaily - rysy, kožušiny, závesy. Pokúste sa kresliť menej na obrázku pomocou ceruzky, pretože stopy môžete odstrániť iba jemne zrnitým brúsnym papierom. Kvôli vykonaniu tejto kritickej časti práce budete potrebovať nože - zárubne, skalpely a cisára.

Po dokončení práce je postava brúsená jemným plátnom a pokrytá tenkou vrstvou slnečnicového oleja. Niekedy vyrezávači pripravujú pripravenú postavu v oleji. Pri zahrievaní sa rastlinný olej polymerizuje a povrch dreva je odolný proti kontaminácii a vlhkosti.

Spracovanie soch

Existuje niekoľko spôsobov konečného spracovania, jeden alebo druhý, v závislosti od materiálu povlaku.

Vymenujme spôsoby:

Použite škvrnu. Druhy ľahkého dreva potrebujú tónovanie. Požadovanú farbu je možné dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Môžu sa napríklad použiť anilínové farbivá alebo farbivo sa môže pripraviť nezávisle.

Spôsob prípravy

Ako spracovať obrázok zo stromuJód. Malé plastové sklo je napoly naplnené vodou. Pridajte 3-5 kvapiek jódu, všetko je zmiešané. Ak chcete skontrolovať, použite biely papier, ak je farba príliš nasýtená, pridajte vodu, slabý jód. Pri pokrývaní produktu jednou vrstvou získate "medový" odtieň, ak je 3-4 - farba okrútu. Hnedé škvrny sa tiež pripravujú z vody a kryštálov manganistanu draselného. Ak chcete pripraviť škvrnu na alkohole, pripravte instantnú kávu, nalejte lyžicu kávy do plastovej kadičky, pridajte rovnaké množstvo vriacej vody. Nalejte polovicu pohára alkoholu, premiešajte. Takáto škvrna je pokrytá trojrozmerným závitom, nie je vhodná pre reliéfne plochy.

Povlakovanie lakom. Existuje niekoľko lakov na spracovanie dreva:

 • laky na báze oleja;
 • nitro;
 • pentaftalový lak.

Musíte mať bezfarebný lak. Nakoľko laky na predaj sú veľmi hrubé, zriedia sa rozpúšťadlami na konzistenciu vody. Olejový lak sa zriedi terpentínom, nitrolac-acetónom. Označenie laku udáva, aké rozpúšťadlo potrebuje. Malá drevená postava sa dá úplne "vykúpať" v laku, veľká socha je pokrytá kefou.

Olejové ošetrenie. Tento druh spracovania je vystavený tvrdým a viskóznym horninám: hrušku, breza, jablko a tak ďalej. Varenie obrázkov je jednoduché: nalejte olej do hrnca, vložte ho do ohňa a po piatich minútach, keď sa zohreje, znížte obsah produktu. Malé figúrky je lepšie variť samostatne. Pri každom výmene oleja čerstvým, inak sa rozsvieti. Doba spracovania závisí od požadovaného odtieňa. Obrázok sa môže odstrániť, keď začne tmavnúť. Údaje spracované v oleji sú brúsené a leštené.

Začať vytvárať drevené sochy sa odporúča pri vytváraní miniatúrnych postáv. Toto je najjednoduchšia verzia rezbárstva dreva. Vyrezávaná miniatúra je trojrozmerná socha, dlhá 1-13 cm. Na výrobu obrázkov je lepšie použiť špeciálne nástroje, hoci niekedy je dosť obyčajný nôž na objemové vlákno.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno