ZvierAhtate.com

Hlavné príznaky a liečba bulóznych ochorení (emfyzém) pľúc

Emfyzém pľúcBulózny emfyzém je časté pľúcne ochorenie charakterizované tvorbou vzduchových dutín nazývaných pľúca v pľúcach. Býky spôsobujú abnormálne zvýšenie veľkosti pľúc, takže pri tejto chorobe sa množstvo vzduchu v tkanivách akumuluje na zvýšenej úrovni. Aká je príčina ochorenia? Ako ho liečiť?

Bulózna pľúcna choroba: Charakteristiky ochorenia

Veľkosť býkov v priemere môže dosiahnuť až 10 cm alebo viac. V závislosti od polohy nasledujúceho:

 1. viac býkov - rozšírené v pľúcach;
 2. Jedinci býci - tvoria na konkrétnom mieste.

Nebezpečenstvo takéhoto ochorenia súvisí so zhoršením procesu výmeny plynov v pľúcach, ktorý spôsobuje, takže je potrebná včasná detekcia a liečba bulóznych ochorení.

Existujú rôzne formy emfyzému. V závislosti od charakteru prúdu môže byť emfyzém:

 1. Akútna. Táto forma vyžaduje okamžitú liečbu.
 2. Chronické. Tento formulár sprevádza postupné zmeny v pľúcach. Úplná liečba je možná, ak konzultujete lekára v počiatočnom štádiu.

Pôvod emfyzému je:

 1. Primárne. Táto forma ochorenia je spôsobená vrodenými vlastnosťami tela, prakticky nereaguje na liečbu a vyznačuje sa rýchlym pokrokom.
 2. Sekundárne. Jej výskyt je spojený s obštrukčnými ochoreniami pľúc, ktoré majú chronickú formu.

Podľa stupňa difúzie difúzne a ohniskové formy emfyzému. Pri vývoji prvej formy sa ovplyvňuje celé pľúcne tkanivo a druhá poškodenie tkaniva sa pozoruje v určitých oblastiach.

príznaky

Hlavným príznakom vzniku bulózneho pľúcneho ochorenia je vzhľad dýchavičnosť, ktoré môžu byť sprevádzané udusením, kašľom, vylučovaním z hlienu.

Bulózny emfyzém sa vyznačuje prejavom nasledujúcich príznakov:

 1. Známky vývoja bulóznej pľúcnej chorobyZnateľné zvýšenie veľkosti hrudníka získava valcovitý tvar;
 2. Strata alebo znížená pohyblivosť membrány;
 3. Strata hmotnosti spojená s veľkým výdajom energie na dýchací proces;
 4. Rýchla únava aj pri nedostatočnej fyzickej námahe;
 5. Vzhľad bolestivých pocitov, výrazne narastajúci počas záchvatov kašla;
 6. Vývin respiračného zlyhania sprevádzaný nadúvaním a bledosťou žíl na krku.

Vo väčšine prípadov sa symptómy bulózneho ochorenia nemusia objavovať dlhšie. Porucha funkcie dýchania je spôsobená pri dosiahnutí býkov obrovskej veľkosti (viac ako 10 cm), čo vedie k stlačeniu funkčných oblastí pľúc.

Jedným z najčastejších komplikácií bulózneho emfyzému je vývoj recidivujúcim pneumotoraxom. Nástup tejto choroby je spôsobený tým, že z rôznych dôvodov sa zvyšuje tlak pľúcneho traktu u býkov. Známky vytvorenie takých komplikácií vzhľad ostrú bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, neschopnosť dopustiť sa nadýchol, prítomnosť paroxyzmatického kašeľ.

Príčiny bulózneho emfyzému

K hlavným dôvodom, ktoré prispievajú k tvorbe bulózneho emfyzému a strate pružnosti a pevnosti pľúcneho tkaniva, môže dôjsť k narušeniu:

 • vdychovanie vzduchu znečisteného rôznymi škodlivými látkami, napríklad prídavkami tabakového dymu, uhoľného prachu, smogu, toxínov;
 • Stav pacientov s alveolmi pri bulóznej pľúcnej chorobevrodené znaky štruktúry orgánového tkaniva;
 • zmeny veku, ktoré súvisia so zvýšenou citlivosťou na toxíny vzduchu s vekom, ako aj pomalšie obnovenie pľúcneho tkaniva po ochoreniach;
 • hormonálna nerovnováha;
 • prítomnosť infekcie dýchacieho traktu.


Zvýšený tlak v pľúcach môže prispieť k týmto dôvodom:

 • Prítomnosť chronickej obštrukčnej bronchitídy, ktorá je spojená so zníženou priechodnosťou bronchiolov. To spôsobuje preťahovanie alveolov a malých priedušiek, čo naopak podporuje vzhľad dutín v pľúcach;
 • Blokovanie bronchiálneho lumen akýmkoľvek cudzím telom.

diagnostika

Ak chcete diagnostikovať a predpisovať príslušnú liečbu emfyzému, mali by ste sa poradiť s pulmonolónom.

Diagnostické postupyDiagnóza zahŕňa vykonanie úvodnej skúšky pozostávajúcej z: externé vyšetrenie, počúvanie pľúc stetoskopom, poklepanie na hrudi. Potom pomocou špeciálnych zariadení testovanie dychových indikátorov: dýchací objem pľúc, stupeň zlyhania dýchania, stupeň zúženia priedušiek. Tiež musíte prejsť postupom Röntgenové vyšetrenie pľúc.

Ak rádiografia neumožňuje presne sa uistiť o prítomnosti ochorenia, odporúča sa vykonať diagnostickú torakoskopiu.

liečba

Po diagnostikovaní pľúcny lekár predpisuje liečbu, ktorá by mala byť zameraná na zmiernenie ďalšieho vývoja respiračného zlyhania. Odporúčané opatrenia na liečbu emfyzému, ktoré prispievajú k zlepšeniu účinnosti pľúc, zahŕňajú:

 1. Odmietanie zo zlých návykov, najmä z fajčenia;
 2. Výkon dychovej gymnastiky;
 3. Liečba chorôb, ktoré spôsobili rozvoj emfyzému. Takéto choroby zahŕňajú napríklad chronickú bronchitídu, bronchiálnu astmu.

Ak je priebeh bulózneho emfyzému sprevádzaný závažnými komplikáciami, sú možné dve hlavné metódy liečby:

 1. chirurgický. Táto metóda zahŕňa operáciu na odstránenie vytvorených bulletinov, čo pomôže znížiť objem pľúc. Vďaka tomu sa dýchacie parametre vrátia do normálu. Operácia sa má vykonať v počiatočných štádiách emfyzému, aby sa zabránilo vzniku vážnych komplikácií, ktoré predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie. Najťažšia forma ochorenia vyžaduje transplantáciu alebo odstránenie pľúc.
 2. Metóda liečby. Aplikácia tejto metódy je založená na odstránení príčin, ktoré vyvolali ochorenie. Z tohto dôvodu musí liečba lekárom vyžadovať jasné pochopenie toho, čo viedlo k rozvoju emfyzému. Vo väčšine prípadov lekár predpisuje pacientovi bronchodilatanciá a glukokortikoidné hormóny.

Emfyzém spôsobil respiračnú alebo cievnu insuficienciu, lekár môže predpisovať diuretiká - lieky zamerané na odstránenie tekutiny. Aj v závislosti od charakteristík vývoja ochorenia môže byť potrebné predpísať antibakteriálne látky a teofylíny.

Okrem toho s emfyzémom sa odporúčajú všeobecné odporúčania. Nasledujúce metódy, ktoré nie sú liečivé, sú široko používané:

 1. Prevencia emfyzémuDodržiavanie diéty. Diéta musí obsahovať dostatočný počet vitamínov a stopových prvkov. Je vhodné jesť surové ovocie, zeleninu, džúsy.
 2. Liečba kyslíkovou terapiou, ktorú určí lekár. Trvanie tohto kurzu je zvyčajne 2-3 týždne.
 3. Masážne procedúry, v dôsledku ktorých dochádza k rozšíreniu priedušiek a pľuvaniu spúta;
 4. Cvičenie fyzioterapeutických cvičení zamerané na zmiernenie napätia dýchacích svalov, rýchle unavenie vývojom bulóznych ochorení.
 5. Na krátke prechádzky na čerstvom vzduchu.

Na liečbu emfyzému sa široko používajú ľudové metódy, ako napríklad:

 • Pitie šťavy zelených zemiakov;
 • Vdýchnutie varených zemiakových pár;
 • Príprava infúzií na báze bylín;
 • Aromaterapia, pre ktorú môžete používať esenciálne oleje z rôznych rastlín, ako sú: levanduľa, harmanček, bergamot, eukalyptus.

Aby sa zabránilo vývoju bulózneho emfyzému a závažným následkom spojeným s touto chorobou, je potrebné pravidelne podstupovať kompletné lekárske vyšetrenie a stanovenie včasnej liečby.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno