ZvierAhtate.com

Pestovanie fialovej vŕby a jej využitie v krajinnom dizajne

Willow fialováWillow purple je drevitá rastlina, druh čeľade vrbovej vŕby. Vo voľnej prírode rastie v miernom klimatickom pásme Eurazie a Severnej Afriky.

Rastá najmä pozdĺž brehov riek a jazier, v Bush a na mokrých lúkach.

Vyznačuje sa dobrou odolnosťou proti mrazu a ľahko sa množí rezancami. Priemerná dĺžka života je 30 rokov.

Vlastnosti a typy rastlín

Jedná sa o ker s tenkými vetvami, často nepresahujúc jeden meter vysoký a štrajkujúc svojou eleganciou. Kôra je žltá s modrým nádychom. Tenké vetvy visia takmer na zem. Koruna hrdla je hustá a pozostáva z opačných listov s dĺžkou od 3 do 13 cm.

Lineárne kopijovité pazúry dosahujú dĺžku až 1,8 cm a spadajú veľmi skoro. Počas kvitnutia sú prstencové, valcové náušnice.

Zariadenie toleruje suché aj mokré obdobia. Cení sa výborne po prerezávaní a je široko používaný v krajinnom dizajne.

Nie je veľa druhov tejto rastliny. Nasledujúce známky sú populárne.

Trieda Nana

Nízky ker je guľovitý, dosahuje výšku až 1,5 m a šírku až dvoch metrov. Rastlina má dobre vyvinutý koreňový systém, ktorý umožňuje použitie vŕby na spevnenie pôdneho pokryvu. Strieľa tenšie ako hlavný druh. Sú hnedé s červeným nádychom. Kvitnúce rastliny začínajú na začiatku jari, predtým, ako sa objavia listy alebo s nimi.

Bush je charakterizovaný ako mrazuvzdorný a svetlo milujúci. Perfektne toleruje suché obdobia a po prerezaní sa rýchlo obnoví. Willow purple Nana v krajinnom dizajne sa používa na posilnenie a zdobenie brehov rôznych nádrží. A často sa to môže vyskytovať aj v krovinových skupinách v zaplavených oblastiach. Nana sa používa v živých plotoch a od jej záhradníkov vytvárajú rôzne tvary.

Iva Pendula

Krov má tvar plávajúceho koruny s modrozelenými listami. Zariadenie toleruje dlhodobé záplavy, ale je tiež považované za odolné voči suchu. Willow dobre toleruje chladnú sezónu. Používa sa na dekoráciu záhradného pozemku a posilnenie pobrežia nádrží. Propagujte túto rastlinu štepením na stonku.

Oba druhy sa vyznačujú svojou nenáročnosťou. Je však potrebné mať na pamäti, že pri výsadbe na tieňovej strane môže koruna týchto rastlín zmeniť svoj tvar a v dôsledku toho stratiť svoju príťažlivosť.

Reprodukcia pomocou odrezkov

Hlavným spôsobom, ako pestovať vŕba, s výnimkou pudla, je šírenie odrezkov. Môžete pestovať kríky a semená. Faktom však je, že ich životnosť trvá iba jeden týždeň a veľmi nízke percento klíčenia. Odrezky sa zberajú zvyčajne na jar pred výskytom listov, keď rastlina ešte nevydá veľké množstvo šťavy. Pre tento proces sa vyberú prípady staršie ako dva roky.

Z vetiev s ostrým nožom vyrežte predvalky o dĺžke 15-20 cm, ktoré musia byť od 5 do 7 obličiek. Horný rez musí byť priamy a dno musí byť rezané na 45 °. Ďalej je potrebné klíčiť odrezky, ktoré sa môžu vykonávať doma alebo v skleníku. Klíčení sa vykonáva niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchším spôsobom je umiestniť polotovary do nádoby s vodou, až kým sa nezobrazia korene.

Niektorí záhradníci rastú zvyšky v krabici s mokrým pieskom a tak na povrchu zostávajú viac ako dve obličky. A táto metóda sa používa aj na jesenné odrezky. V tomto prípade je potrebné konštantne zavlažovať piesok tak, aby bol vždy mokrý. Mnohí záhradníci odporúčajú, aby sa neponáhľali vysádzať sadenice na otvorenom teréne.Po prvé, treba posilniť koreňový systém mladých rastlín. Aby ste to urobili, pripravte pre každý odrezok samostatné nádoby a naplňte ich špeciálnou pôdou na sadenie. Faktom je, že táto pôda obsahuje všetky potrebné komponenty pre rozvoj mladých rastlín. Nakoniec sa nakrájame na výsadbu v otvorenom teréne.

Vysádzanie sadeníc na otvorenom teréne

Willow fialová môže byť vysadená takmer počas sezóny, ale je najlepšie to urobiť na jar. Najprv vyberte miesto na webe. Musí byť nevyhnutne svetlý a tiež polostný. V tieni tieto rastliny nerastú ani vo voľnej prírode. Po výbere miesta na pestovanie začnú pripravovať pôdny kryt.

Ak sú rastliny použitý ako jediný výsadbe, môže pôda nie je vykopať, a zabezpečenie, by mal kopať pás o minimálnej šírke jedného metra. Ďalej, pod každým rastlín pripraví priemer otvoru 0,5 m a hĺbke - 0,4 m Ak sadenice zasadené sadenice s pôdou, jamky, ktorého veľkosť zodpovedá hlinené kómy ..

Na dne jamy ležia drenážne vrstvy zlomených tehál alebo kameňov. Zmes piesku, rašeliny a kompostu sa naleje na vrch a použije sa hnojivo obsahujúce dusík. Jemne položte sadenice do otvoru a naplňte zvyšnú pôdu. Pôda okolo sadeníc je zhutnená tak, aby sa získala záchytná jamka. Pod mladou rastlinou sa naleje 20 litrov teplej vody.

Starostlivosť o fialovú vŕba

Willow rastie pomerne rýchlo, niektoré druhy môžu dať až tri metre rastu ročne. Preto si vyžadujú náležitú starostlivosť počas sezóny. Najaktívnejšia by sa mala postarať po prvýkrát po výsadbe. Musíte vykonať nasledujúce činnosti:

  • Willow purple nana v dizajne krajinyzalievanie;
  • vrchný obväz;
  • prerezávanie;
  • príprava na zimu.

Táto rastlina, najmä mladá, by mala byť pravidelne napojená najmenej raz za týždeň, pričom sa nalieva z 20 až 50 litrov vody pod každý keš. Zalievanie sa vykonáva pred východom slnka alebo západom slnka. Toto napájalo nielen koreňový systém, ale aj korunu kríkov. Potom je potrebné uvoľniť pôdu okolo každej výsadby. Počas sezóny sa oplodňuje 2 až 3 krát rastliny. Na tento účel sa používajú komplexné minerálne hnojivá.

Koncom leta sa rastliny kŕmia superfosfátom a síranom. Orezanie vŕby začína pre druhý alebo tretí rok. Tvorba kríkov sa vykonáva na jar a po kvete. Nebojte sa odrezať vetvy, vŕba dobre znáša prerezávanie a rýchlo sa obnoví. Vŕbová vrba je mrazuvzdorná, ale mladé výsadby by mali byť chránené počas zimy.

Boj proti chorobám a škodcom

Rastlina je veľmi odolná voči rôznym chorobám, ale niektoré z nich môžu stále zasiahnuť kefu. Patria medzi ne:

  • múčnatka;
  • hrdza;
  • chrasta.

S múčnatkou na rastline sa objaví biely povlak na listoch. Spracovanie kríkov sa vykonáva pomocou fungicídov. Keď je počasie príliš vlhké, listy začnú čierne a potom úplne zomrú. Toto sú prvé príznaky ochorenia na scab. Ovplyvnené oblasti rastliny sa odstránia a keš je ošetrený fungicídom.

Rast je hubové ochorenie listov. Môžete to určiť podľa vzhľadu červených škvŕn. Dotknuté časti rastliny sú odstránené a nutne spálené. Z škodcov stojí za zmienku vrbová vlčiak, listový chrobák a priadka morušová. Hniezda motýľov červami jedia listy kešu. Na ich kontrolu sa vykonáva postrek insekticídmi.

Tiež listy sú konzumované brouky. Na zimu sa tieto chrobáky nahnevajú do zeme v blízkosti rastlín. Preto sa v týchto miestach odporúča spáliť zo slamy a starých listov. Motýli priadky morušovej kladú vajcia na listy kríkov. Objavené húsenice zničia všetky zelené výhonky. Na boj proti nim sa odporúča zapojiť vrabce a netopiere alebo zbierať škodcov ručne. S dobrú starostlivosť vŕby rastie vo veľmi krásne, okrasné kríky, ktoré možno použiť ako zabezpečenie alebo k posilneniu brehov nádrže. Bude zdobiť akékoľvek miesto.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno