ZvierAhtate.com

Rakovina rieky - popis vonkajších a vnútorných orgánov

popisRakovina rieky má rovnaký vek ako dinosaury

. Len málo ľudí vie, že vedie svoju históriu od dávnych čias. Tieto kôrovce sa objavili a vytvorili počas Jurského obdobia ako samostatný druh asi pred 130 miliónmi rokov. Vzhľad rakoviny rieky počas tohto obdobia sa nezmenil. Jeho populácia aktívne rastie a usadzuje sa vo všetkých nádržiach Európy.

Všeobecné charakteristiky

Obyčajné riečne raky v čerstvých, sladkých vodách:

 • v jazerách;
 • v riečnych rastlinách;
 • vo veľkých rybníkoch.

Počas dňa sa rakovina skrýva pod chňapkami, kameňmi, koreňmi pobrežných stromov, v nory, ktoré sám vykopáva na mäkké dno. V noci opúšťa útočisko pri hľadaní jedla. Konzumuje hlavne rastlinné potraviny, živé a mŕtve zvieratá.

Vonkajšia štruktúra

vzhľadFarba rakoviny rakoviny zeleno-hnedej farby. Jeho telo sa skladá zo segmentov, ktoré tvoria tri časti tela:

 • prsníka;
 • head;
 • brucho.

Kĺbové kĺbové, s zostávajúcimi iba brušnými segmentmi. Hrudník a hlava sú spojené. Pohyb končatín poskytuje silný strihový sval. Nad hlavou je cefalotorax pokrytý nepretržitým chitínovým štítom, pred ktorým je ostrý chrbát. Na stranách štítu na pohyblivých stonkách sú oči, pár dlhých antén a pár krátkych antén.

Pod ústnym otvorom na bokoch sú 6 párov končatín:

 • horné čeľuste;
 • čeľuste - 3 páry;
 • spodné čeľuste - 2 páry.

Päť párov nôh je umiestnených na cefalotóriu. Tri predné dvojice majú pazúry. Najväčší pár chôdzou tlapky je prvý. Na nej sú vyvinuté kliešte. Sú súčasne orgánmi útoku a obrany. Klince a ústne končatiny majú to, čo rakovina kŕmi, rozdrvuje a dáva do úst. Tlustá horná čeľusť rakoviny je zúbkovaná. Z vnútra sú k nemu pripevnené silné svaly.

Brucho rakoviny rieky pozostáva zo 6 segmentov. Štyri segmenty majú rozvetvené artikulárne nohy. Končatiny prvého a druhého segmentu u žien sú znížené a muž je modifikovaný (zúčastňuje sa kopulácie). Šiesty pár široký a lamelový, súčasť kaudálnej plutvy a hrá dôležitú úlohu v spätnom pohybe.

Vnútorná štruktúra rakoviny rieky pozostáva z:

 • rysytráviaci systém;
 • obehový systém;
 • respiračný systém;
 • nervový systém;
 • zmyslové orgány;
 • vylučovací systém.

Tráviaci systém

Tráviaci systém začína otvorením úst. Jedlo sa dostáva do krku, potom do krátkeho pažeráka a do žalúdka, v ktorom sú dve rozdelenia: napnutá a žuvaná.

Chrbtové a bočné steny žuvačky majú tri impregnované vápno, silné chitinózne žuvacie dosky s voľnými okrajmi. Korunový úsek je vybavený dvoma doskami s vlasmi. Prostredníctvom toho, ako cez filter, len nasekané potraviny prechádza.

Malé častice potravy vstupujú do čreva a veľké sa vrátia späť do oddelenia.

Jedlo je trávené a absorbované cez žľazy a steny stredného čreva. Nezostavené rezíduá vychádzajú z miesta, ktoré sa nachádzajú na chvostových čepiach análneho otvoru

Obehový systém

Dutina tela rakoviny rieky sa zmieša, v medzibunkových dutinách a v nádobách obieha zelenkastá alebo bezfarebná kvapalina - hemolymf, ktorá vykonáva funkcie identické s krvnými funkciami zvierat s uzavretým obehovým systémom.

Pod chlopňou na chrbtovej strane hrudníka je päťuholníkové srdce. Z toho krvné cievy nechávajú otvorené v telesnej dutine, krv dáva orgánom a tkanivám kyslík a živiny a odoberá oxid uhličitý a odpadové produkty.Potom hemolymf vstupuje do nádob do žiabrov a potom do srdca.

Respiračný systém

rakovinaDýcha rakovinu s žiabry, ktoré sú výmena plynu a umiestnené krvné kapiláry. Žiabry sú tenké, ležiace pery, ktoré sa nachádzajú na chodidlách a na procesoch čeľustí. Ležiaci žiabry v špeciálnej dutine v cefalotoraxe.

V tejto dutine kvôli rýchlym oscilátiam procesov druhého páru dolných končatín sa voda pohybuje a výmena plynu prebieha cez plášť žiabrov. Krv obohatená kyslíkom sa prenesie do perikardiálneho vrecka cez ventily s gill-srdcom. Potom vstupuje do ústnej dutiny prostredníctvom špeciálneho otvoru.

Nervový systém pri rakovine rieky pozostáva z adrenálneho uzlíka, párového nad-faryngálneho uzla, centrálneho nervového systému a brušnej neurálnej reťaze.

Nervy z mozgu idú do očí a úponiek, od prvého uzla nervového brušného reťazca až po ústne orgány. Z nasledujúcich brušných a hrudných uzlín prechádzajú reťaze do vnútorných orgánov, hrudníka a brušných končatín.

Zmyselné orgány

Na oboch pároch antény rakoviny existujú receptory: chemické pocity, rovnováha a dotyk. V každom oku je viac ako 3000 očí alebo faziet. Sú od seba oddelené tenkými vrstvami pigmentu. Fotosenzitívne časti fasetov vnímajú len úzky lúč, ktorý je kolmý na jeho povrch. Holistický obraz pozostáva z mnohých čiastočných malých obrázkov.

Orgány rovnováhy sú reprezentované zárezmi v krátkych anténach v hlavnom kĺbe, kde je umiestnené zrno piesku. Stlačí na tenké citlivé chĺpky, ktoré ho obklopujú. To pomáha rakovine posúdiť polohu svojho tela vo vesmíre.

Vylučovací systém

habitatOrgány vylučovania pri rakovine sú dvojice zelených žliaz, ktoré sa nachádzajú v prednej časti cefalotoraxu. Každá z žliaz pozostáva z dvoch častí: močového mechúra a samotnej žľazy.

V močovom mechúre sa hromadia škodlivé produkty života, ktoré vznikli počas metabolizmu. Vylučujú sa vylučovacími pórmi cez vylučovací kanál.

Vo svojom pôvode je vylučujúca žľaza modifikovaná metanefrida, ktorá začína malým koelomickým vakom. Z neho opúšťa žľazový kanál - zvlnené rúrky.

Špecifickosť biotopu a správania sa rakoviny

Riečne raky žijú iba vo vodných útvaroch so sladkou vodou v hĺbke najmenej troch metrov. Požaduje sa prítomnosť priehlbín do 5-6 metrov. Teplota vody je pre rakov od 16 do 22 stupňov príjemná. Vedú nočný životný štýl, dávajú prednosť spánku v priebehu dňa, hákanie do záhybov, do depresií na dne rybníka alebo jednoducho do spodnej časti trosky.

Pohyb raka neobvyklým spôsobom - odvrátenie. Avšak v prípade nebezpečenstva môžu plávať pomerne rýchlo, čo uľahčuje chvostová plutva.

Hnojenie v rakovine rieky je vnútorné. Vyvinul sexuálny dimorfizmus. Prvé dve páry brušných končatín muža sú mutované do kopulačného orgánu. Prvé perie brušných nôh v samičke je rudimentárne. Zvyšné štyri páry brušných nôh sú vyliahnuté a mladé kôrovce.

Oplodnené vajíčka položené ženou sú pripojené k brušným labkám. V zime kladú vajcia. Na jar vajcia, mladé kôrovce poklop, držia sa na materskej brušnej nohy. Krmiva mladého rastu len rastlinných potravín.

Jedenkrát ročne, dospelé raky molt. Zložia starý kryt a 8-12 dní, aby sa držali v kryte, bez toho, aby to zanechali, kým sa nevytvrdne nový. Telo zvieraťa sa zároveň rýchlo zvyšuje.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno