ZvierAhtate.com

Veľký panda alebo bambusový medveď

Kde žije veľká panda alebo bambusový medveď?Veľký panda alebo medveď z bambusu je druh cicavcov patriacich do rodiny medveďov. Toto je staroveké a cenné zviera, ktoré je symbolom Číny. On je tak milovaný a rešpektovaný, že ho dali pod ochranu zákona. Vražda zvieraťa je ohrozená trestom smrti. Zmäkčenie s niekým je ťažké, vďaka charakteristickej čiernej a bielej farbe. Horské oblasti Čínskej republiky: Tibet a Sichuan - prírodná oblasť, kde žijú pandy. Uprednostňuje bývanie v zmiešaných ihličnatých lesoch, kde je bambus.

Veľká panda: popis, funkcie

Pandy sa nazývajú dva ázijské dravé druhy, podobné ako navzájom externými údajmi a spôsobom života, ale patria do rôznych rodín. Napriek totožnosti medveďa, panda bola dlho považovaná za predstaviteľa mýval.

Opis vzhľadu

Medveď má dosť veľké postavenie, s priemernou hmotnosťou 70-120 kg a výškou do 1,5 m. Muži sú väčšie u žien o približne 10%. Telo je objemné, s hustým kožušinovým krytom. Chvost, na rozdiel od medveďa, dlhý. Paws krátke a masívne, s malými nohami. Pri chôdzi sa úplne nezapadá na zadné nohy. Na uľahčenie zachytenia bambusu sú medzi prstami kožené podložky. Koreňové zuby sú silnejšie a širšie, čo umožňuje mletie bambusových stoniek.

Rovnako ako ostatní predstavitelia medveďov pandy majú masívnu postavuHlava je však aj obrovská, ale proporcionálna s telom. Papuľa je nudná, na vrchole hlavy sú veľké uši. Sú pridelené štandardná čierna farba na bielom pozadí: okuliare okolo očí, stopy na labkách, ramenách a ušiach. Zdanlivý pokoj medveďa, podvodný. S jeho ostrými drápami môže nepriateľovi spôsobiť značné škody. Charakteristickým znakom je vyčnievajúci palec na labkách.

Kde žijú pandy a charakteristické správanie?

V prírode majú pandy obmedzený obvod distribúcie - Mokré lesy južnej a strednej Číny. Približná oblasť pevniny je 30 tisíc štvorcových kilometrov. km. Sú to úplne osamelí jedinci, ktorí nezačínajú na územie svojich bratov. Každý označí ich majetok a necháva škrabance na stromovej kôre. Perfektne lezú stromy a plávajú, ale radšej žijú na zemi.

Najaktívnejšie v noci. Počas dňa ležia v dutinách alebo v skalných štrbinách, kde sú v pokojnom stave.

Existuje množstvo zaujímavých faktov týkajúcich sa životného štýlu:

 • Neustále žuvačky z bambusu, okrem spánku v zime a počas dňa.
 • Hlavnou výživou pandy je bambus, hoci jeho predkovia boli mäsožravíVäčšina stravy sa skladá z rastlinných potravín. Zahŕňa to nielen bambus, ale aj iné potraviny: korene, koreňové plodiny, kôra, bobule a huby, tráva, kvety. Zriedkavá pochúťka je med z divých včiel. Niekedy môže napadnúť malé cicavce.
 • Z celkového množstva absorbovaných potravín sa nepoužíva viac ako 17-18%.
 • Pandľové tehotenstvo trvá od 95 do 160 dní. Zvyčajne sa narodia dva medvede, iba jeden zomrie. Matka je schopná opustiť exkluzívne mláďa.

Zdá sa, že medveď je veľmi tichý, ale oni urobiť nezvyčajné zvuky pri komunikácii. To sa podobá bleskám detí. Keď sú podráždené alebo nahnevané, vrčú alebo vrčú. Rozhovor hovorí o stráženom stave medveďa, je lepšie, aby sa k nemu nedostal. Šteňatá môžu škrípať a kvízat.

Reprodukcia veľkej pandy

S nástupom chovnej sezóny sa samice ostre aktivujú. Na prilákanie mužov vyžarujú špecifický zápach. Podľa vedeckých pozorovaní je toto správanie typické pre osoby s pohlavným zmýšľaním. Zástupcovia mužov začnú súťažiť o majstrovstvá a snažia sa získať späť obľúbenú medveď.

Maržová sezóna trvá od marca do mája. Horúčka trvá 2-4 dni, kedy prechádza predchádzajúca energia u žien. Stávajú príliš nepokojnými, strácajú chuť do jedla. Po párení prichádza tehotenstvo trvajúce približne 5-6 týždňov. Cuby sa narodili v neskorom lete alebo na jeseň. Bábätká sa zdajú slepé a bezbranné, s ľahkým fuzzom. Hmotnosť každého sa pohybuje medzi 50-160 g.Veľká panda sa stará o mláďatá do 18 mesiacovMama Medveď sa stará o svoje deti. Pomáha im prijať pohodlnú pózu na sanie mlieka. Až 15-krát denne sa novorodenca aplikuje na bradavky. Trvanie každého kŕmenia nie je kratšie ako 30 minút. Vo veku 3 týždňov môžu otvoriť svoje oči a po 3-4 mesiacoch sa začnú pohybovať nezávisle. Materské mláďatá zostávajú do 18 mesiacov, a z mlieka sú oddelené v 45-46 týždňoch.

Treba poznamenať, že pandy v zajatí chovajú zle. Najčastejšie sa narodia dvojčatá. Z nich ženská vyberá najsilnejšie a stará sa o neho. Druhý zvyčajne zomrie.

Čo veľké pandy jedia?

Samotný názov "bambus medveď", hovorí sám o sebe. Tieto zvieratá sa považujú za mäsožravce, hoci ich hlavná strava je vegetatívna. Majú prispôsobiť používanie poriadku 30 druhov bambusových stromov. Jedlo sa dostáva do koreňov, mladých výhonkov, aj starých stoniek. So svojimi silnými čeľusťami brúsia tvrdé rezy dreva.

Ich tráviaci systém je plne naladený na trávenie takýchto surovín. Ezofág a žalúdok pokryté sliznicou, ktoré zabraňujú úrazom od triesok. Vzhľadom k tomu, že vegetácia je zle trávená, medvede musíte jesť až 15-18 kg denne. Takže si môžu zachovať svoju vitalitu. Po celú dobu bdelosti, asi 10-12 hodín denne, neustále žutia.

Skromná strava neumožňuje veľkým pandárom uchovávať energiu dlhú dobu. To určuje obmedzený obvod, v ktorom môžu žiť. Nemáte dostatočnú silu na dlhé prechody. Niekedy skúste pandy:

 • Panda jedia nielen bambus, diéta môže obsahovať rôzne potravinyhuby;
 • jahody;
 • cibule bylín;
 • hmyz;
 • vajec;
 • zdochlina;
 • a ďalšie produkty.

Voda sa odoberá hlavne z bambusových stoniek. Každý deň siahajú do nádrží a tam absorbujú objem, ktorý im chýba.

S umelým obsahom výživné menu majú oveľa rozmanitejšie: cukrová trstina, ryžová kaša, ovocie, bielkovín sušienky, jablká, mrkva a zemiaky.

K dnešnému dňu je priemerná životnosť pandy 25-30 rokov. Akonáhle sa svet dozvedel o takých mimozemských medveďoch, počet razií sa zvýšil. Koža týchto cenných zvierat sa neustále prenasleduje. Napriek prísnemu trestu za zabíjanie pandy vysoké výrobné náklady prevyšujú. V zoologických záhradách - to je jeden z najobľúbenejších exemplárov, vždy priťahujúc pozornosť.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno