ZvierAhtate.com

Čo vyzerá lekárske pijavice a na čo sa živí? výhoda

Ako vyzerá pijavicapijavice

- zmienku o nej v mnohých príčinách nepríjemných združení. A pravda, vzhľad pijavice je neatraktívne, dokonca povedané, odporné. Ale toto stvorenie je pre človeka veľkým prínosom a pomáha zbaviť sa mnohých chorôb.

Druhy pijavice

Lekárske pijavice sú typu annelids Class Belt červami, pijavice podtriedy odlúčenie beskhobotnyh, rodina Hirudinidae (pijavice čeľuste). Jeho názov je v latinčine - Hirudo medicinalis. Lekárska forma sa úspešne používa pri liečbe pacientov na území Európy, Ruska a Ukrajiny. Ázia, Afrika, Amerika používajú iné druhy pijavice.

Vo voľnej prírode sa vyskytuje až 500 odrôd pijavice. Pri takomto podávaní krvi v liečbe používajte iba tri hlavné typy:

 • Spôsob účinkuLekáreň (Hirudo officinalis) - Maďarsko je rodiskom. Takže niekedy môžete počuť, že sa nazýva maďarčina. Najrozšírenejší v Krasnodarskom území, v Arménsku, v niektorých oblastiach Zakaukazska. Vyhliadka lekára je namalovaná v tmavozelenej farbe. Brucho je žlté, na ktorom sú dobre viditeľné hladké krúžky. Na zadnej priechode pruh v počte šiestich kusov. Neexistujú žiadne body.
 • Terapeutický pohľad (Hirudo medicinalis) - stále sa nazýva medicínsky. Distribuované na území Ukrajiny. Táto pijavica je tmavšia farba. Je olivovo sfarbený, s hnedastým odtieňom. Na chrbte prechádzajú červeno-žlté pruhy. Body sú prítomné v tele.
 • Oriental View (Hirudo orientalis) - rozšírila na Zakaukazsko a Azerbajdžan. Najjasnejší zástupca liečivých druhov. Chrbát je pokrytý oranžovými pruhmi nasýtených farieb a čiernych škvŕn. Brucho je čierne, pokryté zelenými škvrnami.

Iné druhy pijaviek nielenže neprospievajú, ale môžu tiež poškodiť ľudí a zvieratá.

VosmiglazayaKôň (Limnatis nilotica). To je tiež známe pod názvom egyptský alebo Níl. Habitat - Zakavkazsko, Stredná Ázia, Stredozemné more. Tento druh nemôže kousnúť cez kožu, takže sa vysávajú na slizniciach. Môže preniknúť do úst. Zviera, ktoré sa zvyšuje vo veľkosti s nasávajúcou krvou, môže spôsobiť udusenie a viesť k smrti.

Prieskumník pahorkatiny (Piscicola geometra). Má veľký posteriér, hoci samotný nie je väčší ako 5 cm. Napája sa krvou rýb. Po zmáčaní rýb sa začína pohybovať smerom k nemu a pevne sa k nemu pripevňuje. Ryby niekedy zomierajú kvôli strate krvi. Môže spôsobiť škody na rybárskych farmách, ak pijavice vynásobia veľké množstvo.

Obyčajný alebo falošný (Haemopis sanguisuga). Je to dravý druh, ktorý dosahuje dĺžku 10 cm. Prebýva v riekach, priekopoch, rybníkoch, sa plazí na breh. Môže prehltnúť obeť celkom, alebo odhryznúť kúsky. Napáda tie zvieratá, ktoré je možné ľahko riešiť. Krv sa nenasiava. Habitat - Ukrajina, Rusko, Moldavsko, Bielorusko.

Osemkrát (Herpobdella octoculata). Plochý, asi 6 cm dlhý, žije vo vode so stojatou vodou, prežíva aj vo veľmi špinavom prostredí. Napája sa živými aj mŕtvymi larvami hmyzu a malých zvierat.

Rybník (Helobdella stagnalis). Najmenší zástupca. Rastú nie viac ako 1 cm, je rozšírený takmer vo všetkých vodných útvaroch. Hlavná farba je hnedá, ale je tiež zelená. Je pripojený k červom, larvám, slimákom.

habitat

Opis pijaviceVo voľnej prírode je divoké zviera v Európe veľmi bežné, jeho počet sa neustále znižuje kvôli neustálemu úlovku. A taktiež vyčerpanie močiarov a nepriaznivý ekologický stav vody prispievajú k zníženiu druhu. Je rozšírený na severe, až do Škandinávie a na juhu sa nachádza v blízkosti Alžírska.

Liečivé druhy najčastejšie žijú v Zakaukazsku av Azerbajdžane. Ale oblasť distribúcie lekární - Stavropol a Krasnodar Territory.

Zvieratá môžu byť jemné vo vode alebo na pevnine. Život môže byť iba v sladkej vode. Salinické rybníky nie sú pre ne vhodné. Pri prechode z jedného prostredia do druhého môžu cestovať pomerne dlhé vzdialenosti pozdĺž tvrdého povrchu.

Usadia sa v rybníkoch a vodných nádržiach, kde je dno zasiate a rastliny rastú. Voda musí byť však čistá. Spája sa dobre s žabami. Najobľúbenejším miestom pre pijavice sú kamienky a chvosty. Pod nimi sa skrýva, niekedy sa vyčnieva úplne mimo vody.

Vyzerá to

Charakteristika pijaviceTelové lekárske pruhy okrúhly tvar, mierne sploštené, rozdelené na 33 prstencovitých segmentov. Každý z týchto segmentov je rozdelený na 3 alebo 5 častí. V každom z týchto segmentov je umiestnený centrálny krúžok, v ktorom sú umiestnené senzorické papily. Pôsobia ako snímač. Nachádzajú sa tu a tam vpredu. Predný výstredník vykonáva funkciu úst. Krvotvorca má 270 zubov. Zadná prísada je oveľa väčšia, pretože s ňou je pútka pripevnená k povrchu.

Lekárska forma je tmavo hnedá, takmer čierna. Zadná časť je tmavšia, pásky sú na ňom zreteľne viditeľné. Býk bez štetín, pokrytý kožnicou. Jej krvný sprievodca sa pravidelne vylučuje, keď zviera rastie. Spravidla sa to stáva každé 2-3 dni.

Zviera sa pohybuje bez problémov a dostatočne rýchlo. Je schopný pohybovať sa tak na vode, ako aj na pevnom povrchu. Ako dopravný prostriedok na zemi piyavica používa výhonky a pomáha aj pri kontrakcii tela. Pri vstupe do vody zvíťazí oscilačné pohyby a zvlnené plaváky. Je tak silný, že na jednom konci kmeňa môže byť pripevnený k povrchu a zdvihnúť jeho telo vzpriamene. Preto môže hľadať to, čo potrebuje.

Princíp pijaviceliečbaVýber miesta uhryznutia zostáva pre piku. Po definovaní miesta pripojenia dosahuje hĺbku nie väčšiu ako 2 mm a je nasýtený krvou. Celkový objem nasávanej krvi nepresahuje 15 ml. Po odtrhnutí krviprelievania rana krváca 4 až 20 hodín. Všetko bude závisieť od individuálnych vlastností tela a tiež od toho, do akej miery enzým uvoľní pijavice. Nazýva sa hirudínom, zabraňuje zrážaniu krvi. Krv sa nemusí zastaviť, pretože dosiahne terapeutický účinok.

Od momentu kousnutia kože a sliny lekárskej pijavice vstupujúcej do ľudskej krvi začína terapeutický účinok. Užitečné zložky po dobu 15-20 minút sa prenášajú do celého tela prietokom krvi.

Ako piávítka nasáva krv - človek sa necíti. V čase kousnutia kože sa môže vyskytnúť mierny nepríjemný pocit. Potom krv už gravituje do úst a potom do žalúdka krviprelievania. Tam sa nezvlnie. Ako saturácia, zviera rastie vo veľkosti. Keď príde hranica plnenia žalúdka - padne sama.

Čo pijaví?

Čo pijaví?Základom kŕmenia pijavice sú teplokrvné zvieratá. Leach je hematofagus. Je to forma parazitizmu, pri ktorej sa niektoré zvieratá živia krvou iných zvierat a ľudí. Niekedy sa zviera môže živiť krvou žab, rýb a hniezdami vodných vtákov.

V očakávaní potravy sú pijavice pripevnené k povrchu dvoma výhonkami. Akonáhle majú pocit, že potenciálna obeť sa blíži, začnú sa k nej pohybovať. Po dosiahnutí cieľa je pijavica pripevnená k telu so zadným koncom a predné končatiny hľadajú najvhodnejšie miesto na skus. Bude to buď miesto s tenkou kožou, alebo kde sú nádoby najbližšie k povrchu.

Po pripevnení pijavica neopustí kopec, kým nie je úplne nasýtený. Nepožívajte zviera dlhšiu dobu. Preto množstvo opitého krvi bude závisieť od toho, ako dlho hladomor bol hladný. Napríklad, ak sa pijavica nepodávala asi šesť mesiacov, potom môže doba saturácie trvať až 1,5 hodiny.

Ako sa množiť

Reprodukcia pijaviceReprodukcia pijavíc v prírode sa vyskytuje raz za rok, keď zvieratá dosiahnu sexuálnu zrelosť. Prichádza vo veku štyroch rokov. Na chov potomstva pijavice si vyberte letné obdobie. Proces párovania v pijaviciach sa nazýva kopulácia. Párovanie sa vyskytuje tým, že obdržíme jedného človeka s druhým, akoby sme boli prilepení. Keď došlo k oplodneniu, po párení sa samica zavesí kokony. Obvykle ich počet nepresahuje 5 kusov.

Pijavice sa kŕmia proteínovou hmotou, ktorá je vo vnútri kukurice. Samotný kokon je pokrytý hustým ochranným povlakom. O dva týždne neskôr sa malé pijavice vyliahnu, čo už môže piť krv. Počet batoliat sa pohybuje od 20 do 40 kusov.

Výhody pijavice

Lekárske pijavice sa úspešne používajú pri liečbe mnohých chorôb. Sú schopní, ak nie úplne vyliečené, potom významne zlepšiť stav pacienta. Použitie pijavice pri komplexnej liečbe urýchľuje zotavenie pacienta.

Liečba lekárskou pijavicou sa nazýva hirudoterapia. Najvyšší účinok sa dosiahne vďaka viacerým aktivitám:

 1. Výhody a škodyMechanické pôsobenie. Zviera obsahuje vo svojich slinách zložky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi. Toto je hirudin a destabilaz. Krv nemôže sklopiť až 20 hodín. Spolu s krvnými tokmi a lymfy. Kvôli tomu dochádza k stimulácii lymfatických uzlín a dochádza k intenzívnej tvorbe lymfocytov. Prúd krvi do chorého orgánu sa mechanicky zvyšuje, čo urýchľuje regeneráciu.
 2. Reflexná akcia. Pijaviaci môžu presne identifikovať choré miesta na ľudskom tele. Nasávajú sa na biologicky aktívne body. Účinok lekárskej pijavice možno považovať za reflexnú terapiu. Pri reflexnom pôsobení na biologicky aktívne body sa ochranné sily organizmu stávajú aktívnejšími. Choré orgány začínajú samostatne.
 3. Biologické pôsobenie. Biologicky aktívne látky obsiahnuté v slinách liečenej pijavice majú pozitívny účinok. Existuje veľa z nich, ale najužitočnejšie sú:
 • hirudín - hormón, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a tvorbe trombov;
 • eglina - látky, ktoré zabraňujú poškodeniu kĺbov, liečbu existujúcich ochorení;
 • hyaluronidáza - Enzým, ktorý podporuje proces hnojenia, sa používa na liečbu neplodnosti.

Tajomstvo slin obsahuje bolestné a antibakteriálne látky.

Hlavné ochorenia, pri ktorých sa poukazuje na použitie lekárskych pijavíc, sú.

 1. Druhy nebezpečných pijavícChoroby nervového systému.
 2. Problémy s muskuloskeletálnym systémom.
 3. Poruchy fungovania endokrinného systému.
 4. Problémy so ženským a mužským reprodukčným systémom.
 5. Zneužívanie močového systému.
 6. Cievne choroby, tendencia k trombóze.
 7. Problémy s nadváhou.

Pri hirudoterapii by sa mali používať umelo vypestované medicínske pijavice. Je prísne zakázané používať na ošetrenie pijavíc ulovených v otvorenej vode. Divoké sú vektory nebezpečných chorôb, choroby sa hromadia na ich čeľustiach, keď sú hýčkané infikovanými zvieratami.

Kontraindikácie na hirudoterapiu

Napriek obrovskému prínosu a pozitívnemu výsledku liečby chorôb lekárskymi pijavicami, existuje niekoľko kontraindikácií:

 • zlé zrážanie krvi;
 • onkológia;
 • hemolýza;
 • individuálna intolerancia enzýmov;
 • alergické reakcie;
 • anémia;
 • tuberkulóza rôznych foriem.

Liečba lekárskou pijavicou bude nepochybne prínosom. Hyrudoterapiu by však mal vykonávať kvalifikovaný odborník, aby nepoškodil ľudské telo.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno