ZvierAhtate.com

Koľko vrabcov žije a hlavné dôvody ich smrti

Koľko vrabcov žijeČasto sa zaujímame, koľko rokov žijú roztomilé vtáky ako vrabci? Vo všeobecnosti je životnosť vrabca krátka. Dôvody ich smrti sú pomerne rozmanité: buď spadajú do spojok predátorov, alebo umierajú hladom a chladom, ako aj rôznymi chorobami. Existujú však druhy, ktoré žijú od 10 do 20 rokov. Tieto vtáky v podstate žijú ďaleko od rušného mesta v prírode, kde nie sú žiadne autá, rastliny, chemikálie, ale pre ich prežitie je veľa rôznorodých a vhodných potravín.

K dnešnému dňu je najbežnejším a najpopulárnejším druhom domáci vrabec (mestský). Je ešte viac známy ako modrá holubica. Rozlišovať ho od iných vtákov je dostatočne jednoduché kvôli jeho zvláštnej farbe a chirp.

História vzhľadu

Tieto vtáky boli predtým obývané iba v severnej Európe, ale časom sa ich počet zvýšil a začali ovládnuť celú Európu a Áziu. Od 20. storočia je vrabec importovaný do mnohých krajín a dnes ho možno nájsť v Amerike, Austrálii, na Novom Zélande a na mnohých ostrovoch. Po mužovi, ktorý objavil čoraz viac neznámych krajín a miest, vrabec možno vidieť aj na severe Jakutia, kde je dosť chladno.

Hlavné funkcie

Veľkosť a farba

  1. Popis vrabec vtákaJedná sa o malého vtáka, ktorého dĺžka tela nie je väčšia ako 16 cm a hmotnosť je asi 35 g.
  2. Farba je monotónna u mužov i žien - hnedo-hnedá s čiernymi škvrnami.
  3. Prsia je biela alebo šedá.
  4. Líca sú tiež ľahké a na krídlach sú žlto-biele priečne pásy.
  5. Napriek tomu, medzi mužmi a ženami existuje rozdiel: in-vrabec dievča nad okom je šedo-žltým pruhom a chlapec - tmavá škvrna, ktorá sa vzťahuje na krku, strumy, bradu a horná časť hrudnej kosti.

Životný štýl a výživa

Vzhľadom na to, že tento druh je dobre prispôsobený na život v blízkosti ľudí (to je sedavý druh vtákov), môže vždy nájsť jedlo pre seba. Ich strava zahŕňa rôzne semená plodín, obilniny, bobule (čerešňa, čerešňa, ryža a iné), kvetnaté puky, rôzne odpady z ľudskej potravy (drobky z chleba). Ak nie sú žiadne polia alebo lúky vedľa biotopu vrabca, kŕmia sa semenami rastlín. Na jar môžu vrabci jesť hmyz, ktorý tiež kŕmia svoje mláďatá.

rozmnožovanie

Vrabci - skôr plodné vtáky. Po dobu jedného roka môžu prepustiť 5 až 10 vajíčok 2-3 krát. Ich hniezda sa usporiadajú v rôznych opustených nory zvierat, v trhlinách domov, v dutine stromu, v roklinách alebo v hniezdach veľkých vtákov. Hotové hniezdo je veľká konštrukcia zo slamy, suchá tráva, vetvy, perie, s malým zárezom uprostred pre vajcia. Hniezda, ktoré sú postavené na vetve stromov, majú tvar nepravidelne tvarovaného gule s pomerne silnými stenami a bočným vchodom.

Zatiaľ čo samica inkubuje vajíčka (tento proces trvá od 10 do 15 dní), muž má svoje jedlo: červy a hmyz. Po vyliahnutí kureniec sa obaja vtáci začnú hľadať jedlo. Po 10 dňoch života mladé kurčatá opúšťajú hniezdo a žena opäť vloží vajíčka. To je dôvod, prečo za rok sa ukáže dokonca až 4-krát, aby sa vajcia položili.

Usadia sa buď vo dvojiciach alebo v kolóniách, ale zriedka sa to stáva. Niekedy dokonca aj vrabci môžu žiť svoj vlastný, hoci krátky život, ako ľudia, len spoločne.

Stravovanie v zimeČo sa živí vrabcomVrabci nemajú predpoklady letieť do teplých oblastí v zime. Preto je pre nich ťažké prežiť zimu. V zime zomrie najväčší počet vtákov. Tukové rezervy v tele vrabca nie sú vôbec, tak musí neustále jesť. Nedostatok potravín v zime, hypotermia vedie k smrti vtákov. To je dôvod, prečo ľudia robia vtáky, aby ich mohli nakŕmiť v chladnom počasí. V lete sa vrabci často tiež kŕmia, pretože počas letu strácajú veľa energie a to môže viesť k ich smrti. Nedostatok jedla je ďalším ukazovateľom vysokej úmrtnosti vtákov.

Výhody alebo škody?

Prečo zahynú vrabci?Doteraz nebolo možné určiť, či sú tieto vtáky užitočné alebo nie. Najnebezpečnejšie sú pre ne považované mačiek a vtákov predátorov, ktorí ich neustále lovia. Ľudia tiež často dávajú svoju ruku na smrť vrabcov, možno dokonca nie vedome.

Tým, že sa rastliny a stromy ošetrujú rôznymi chemikáliami, aby sa chránili pred škodcami, zvyšujú úmrtnosť vtákov, pretože plodiny sú hlavným zdrojom potravy pre mestské vrabce. Preto je priemerná dĺžka života vtákov menšia ako v krajine.

Niektorí ľudia zámerne otrávia vrabce, pretože poškodzujú rastliny a obilniny. A aby sa ich plodiny chránili pred poškodením, ľudia sa musia uchýliť k takým krutým a zároveň krutým metódam. Preto takéto vtáky nežiadu do 4 rokov.

Koľko rokov žije vrabec? Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti môžeme zhrnúť, že priemerný životný vrabec je od 1 do 2 rokov. Vo výnimočných prípadoch žijú tieto vtáky 10 a dokonca 20 rokov, ale toto je veľmi zriedkavé.

Hlavné príčiny smrti:

  • žiadne jedlo;
  • studený;
  • dravé zvieratá;
  • ekológia;
  • všetky druhy chorôb.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno