ZvierAhtate.com

Rodina mačiek - druhy zvierat

Mačky a ich odrodyK dnešnému dňu sú všetky druhy mačiek rozdelené do 41 skupín. Absolútne všetci ich predstavitelia sú predátorské zvieratá a takmer všetci sú divokí. Mačky sú šikovnými lovcami, schopnými zabíjať korisť viac ako ich veľkosť, čo je vo voľnej prírode zriedkavé. A to aj napriek tomu, že zvieratá sú vo väčšine prípadov jediní lovci. Navyše väčšina druhov je šikovných horolezcov a plavcov a zvieratá mačiacej rodiny žijú na území takmer celej planéty. Ich prirodzené prostredie sa nepovažuje len za:

 • Antarctica;
 • Austrália;
 • madagaskar;
 • Japonsko;
 • Nový Zéland;
 • ostatné ostrovy Oceánie.

Pre kontinenty, absolútne všetky druhy mačiek sú domorodé a pokiaľ ide o domáce a bezdomovecké mačky, sú bežné po celom svete. Milosť týchto zvierat obklopuje takmer všetkých, bez ohľadu na veľkosť zástupcu rodiny, sú všetci podobní.

Vedecká terminológia

Aby nedošlo k zámene v zložitých definíciách druhov a objednávok, je potrebné ich ihneď rozobrať. Celá rodina mačiek patrí k poddruhu kočičích ako hyena, viverrove a mongoose. Nie je potrebné hľadať vonkajšie podobnosti, pretože druhým podriadením poriadku predátorov je pes.

Vzostupné schodisko je postavené, teraz budeme analyzovať delenie na druhy. Rodina mačiek je rozdelená na podskupiny veľkých a malých mačiek, ktoré sú naopak rozdelené do rodu. Veľké mačky zahŕňajú len zrod panteru a dymových leopardov, ale malí zástupcovia sú ťažšie. Medzi nimi:

 • Druhy mačiekpumy;
 • gepardy;
 • caracals;
 • mačky;
 • Serval;
 • Catopuma;
 • lynx;
 • tygrové mačky;
 • mramorové mačky;
 • zlaté mačky;
 • Ázijské mačky.

Až po určení zvieraťa do jednej z podrodín ich vedci rozdelili na druhy. Celkovo existuje 41 odrôd. Všetky domáce zvieratá sa vzťahujú na druhy lesných mačiek a ich plemeno sa už považuje za poddruh.

habitat

Dnes je nemožné nájsť mačkovité iba v polárnych oblastiach planéty a v tundre bez stromov. Väčšina členov rodiny žije v jedinečnom prostredí a nachádzajú sa v malých oblastiach, ako napríklad levy sú bežné len v južnej časti Afriky a Indie, a piesku mačky v oblastiach, kde je pôda väčšinou pokryté pieskom a skalami.

Univerzálne zvieratá, rozšírené po celom svete bez ohľadu na podmienky, sú domáce mačky. Iba oni sa prispôsobili všetkým podmienkam života, v mnohých ohľadoch vďaka osobe.

Popis rodiny

Rodina mačiekVonkajšie všetci predstavitelia mačiek sú veľmi podobné. Majú krátku čeľusť s charakteristickou dentálnou receptúrou, ktorá umožňuje zvýšenie svalovej sily. Mnoho druhov sa vyznačuje výrazným znížením horných premolárov, ktoré možno pozorovať u domácej mačky, ale v rysoch úplne chýba. Zuby všetkých zvierat sú predátorské a dobre vyvinuté na krájanie mäsa a piercing tkanív koristi s minimálnym úsilím. Ich hrubý jazyk pracuje v tímoch so zubami a umožňuje bez námahy oddeliť mäso od kostí a tiež držať korisť v ústach.

Predné labky mačiek majú 5 prstov a zadné labky majú 4 prsty, z ktorých všetky sú vyzbrojené zasúvateľnými pazúrikmi. Hmotnosť členov rodiny sa značne líši v závislosti od druhu a môže sa pohybovať od 2 kg do 300 kg. Muži vo všetkých mačkách oveľa väčšie a silnejšie ako ženy a levy majú charakteristickú ornamentáciu vo forme hrivy.

Živočíšna vlna sa aktívnejšie rozvíja na tých častiach tela, kde je potrebné znateľne znížiť teplotu. Farby predátorov môžu byť veľmi rôznorodé: od čiernej po bielu, - ale často kombinujú farby pre lepšiu kamufláž. Mačky môžu byť pruhované, škvrnité, rozetované alebo majú pevnú pevnú farbu. Farba srsti sa môže meniť podľa veku, pretože niektorí zástupcovia, napríklad dospelí jedinci a mačiatka, môžu mať menšie rozdiely.Ak chcete stať sa zručnými lovcami mačiek, pomohla sama príroda. Všetci sú prstami s silnými a silnými končatinami. Unikátny pohľad na mačky dáva im schopnosť zachytiť aj organické svetlo a otáčajúce sa uši vám umožňujú počuť, čo sa deje okolo celej osi, a to aj bez toho, aby ste otočili hlavu.

rozmnožovanie

Ako sa koľko násobí?Tehotenstvo u mačiek trvá 2-3 mesiace v závislosti od veľkosti zástupcu. Všetky mačiatka okrem lvy sa narodili slepé a bezmocné, takže ich úmrtnosť v ranom veku vo voľnej prírode je pomerne vysoká. Niektoré druhy sú v reprodukcii potomstva sezónne, pretože životné podmienky nie sú vždy ideálne pre kŕmenie mláďat. Malé mačky mačiatka sú schopné reprodukovať vo svetle mačiatok 3 krát za rok, zatiaľ čo veľké iba 1 krát za rok a pol.

Pevné jedlo v strave mačiatok mačiatok začína vstupovať od 28 dní pre malých zástupcov a so 100 pre veľké.

Všetky mačky sa považujú za polygénne a môžu sa náhodne spojiť s niekoľkými partnermi počas obdobia sexuálnej aktivity. Horúčka môže trvať 1-21 dni. Samci sú charakterizovaní preukázaním sily potenciálnym partnerom. Sexuálna zrelosť u mačiek ide o 1-2 roky, opäť v závislosti od veľkosti zvieraťa.

správanie

Všetky mačkovité druhy, s výnimkou levov, jediných predátorov, sa stretávajú sami seba len na pokračovanie rodu. Vo väčšine prípadov, zástupcovia rodiny lov v noci, ale vrchol aktivity pre všetky príde počas súmraku. Pri stretnutí s príbuznými preukazujú mačky pohybom chvosta, uší a úsmevu. Vo svojej podstate existuje jasné rozloženie hraníc ich vlastného územia, ktoré mačky pravidelne označujú zjazvením, trením a močom.

Zmyselné orgány

Vnímanie sveta mačkami je veľmi rozvinuté. Ich vízia je lepšie pre ľudské 7 krát cez žiaka a modifikované špeciálne reflexné vrstvy oka. Nad očami, na brade, okolo nosa, chvost, nohy a členky u zvierat majú špeciálne fúzy, ktoré umožňujú hmatový pocit, čo sa deje okolo. Na báze nosnej dutiny mačky majú zmyslové orgány, ktoré umožňujú ženám zachytiť ženy na veľké vzdialenosti.

Napájanie

Dravé predátory sú v hornej časti potravinového reťazca v mnohých oblastiach planéty. Takmer úplne ich strava pozostáva z mäsa. Kvapalné zvieratá dostávajú pitie alebo konzumujú ovocie. Z času na čas, mačiek jedia trávu, čo im pomáha zbaviť sa nestráviteľných potravín v žalúdku.

Nebezpečenstvá pre mačky

Čo sú to mačacie nebezpečné zvieratá?Okrem možných útokov väčších dravcov na dospelých, voľne žijúce zvieratá ohrozujú vysokú úmrtnosť mačiatok a lov poľovníkov. Napriek tomu, že zákon zakazuje zabíjanie mačiek, mnohí ich naďalej lovia, aby získali drahú pleť. Väčšina druhov rodiny dnes je na pokraji poklesu a niektoré nedostali nové údaje už dlho. Pre domáce mačky nebezpečenstvo predstavujú endoparazity a ektoparazity vo forme blch, múch, hlíst, plošných červov a tak ďalej.

Životnosť členov domácnosti rodiny je v priemere 15 rokov a najväčší - 30 rokov, ale žiť na starobu v divokých šeliem získaných iba v umelých podmienkach.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno