ZvierAhtate.com

Zriedkavé zvieratá z červenej knihy Ruska

Lynx lynxGlobálna katastrofa je rozsiahle zmiznutie zriedkavých zvierat. Bohužiaľ, naša krajina sa nestala výnimkou - mnohé zvieratá, ktoré sa nachádzajú v Rusku, sú ohrozené neexistenciou. Napriek tomu sa tento problém nesmie odísť a v ňom sa podieľajú osobitné štátne orgány, ktorých úlohou je zachovávať počet a zvyšovať potomstvo vzácnych a jedinečných druhov zvierat.

úvod

Červená kniha, jej význam

Červená kniha Ruskej federácieMená zvierat, ktorých populácia sa stáva zmiznutiou, sú uvedené v špeciálnom zozname nazvanom Červená kniha Ruska. Existuje niekoľko druhov:

 • stavovce - 259;
 • hmyz - 39;
 • plazy - 21;
 • cicavcov - 65;
 • ryby - 123;
 • Obojživelníci - 8.

Vyhynuté zvieratá

Bohužiaľ, niektoré druhy zvierat v Rusku, ako napr, ako transkaukazský tiger, dodo, stellerovaya krava, jeleň bighorn, jaskynný medveď úplne zmizol z tváre Zeme. Ľudia nemohli zachrániť túto faunu, ale svoju silu zachraňovať iné zvieratá, ktoré sú tiež ohrozené neexistenciou.

Zakakazský tiger na pyrodeVeľká noha v teréneJaskynný medveď s potomkami

Zoznam a stručný opis niektorých predstaviteľov Červenej knižnice Ruska

Obsah červenej knihyTreba poznamenať, že je to ďaleko neúplný zoznam ohrozených zvierat v Rusku. Okrem toho je zoznam vzácnych zvierat dosť dynamický, niektoré druhy z neho zmiznú alebo sa zmenia na inú kategóriu prevalencie.

 • Snáď najznámejšie zviera, ktoré sa dostalo na pokraj vyhynutia, bol tiger Amur. Je to jediný reprezentant svojho druhu, žijúci v takých severných šírkach. Prežiť ho tu umožňuje päť-centimetrovú vrstvu tuku, ktorá chráni tigra v období ťažkých mrazov. Dnes existuje približne 450 tigrov (v roku 1979 tam bolo 844), ktoré sa nachádzajú na ruskom Ďalekom východe. V našej krajine je výroba tigra Amur prísne zakázaná zákonom. Nedávno sa rozhodlo umiestniť časť zvierat do prírodnej rezervácie Yakut "Pleistocene Park". Aj tieto zvieratá sa nachádzajú v Číne, kde je pre jedného mŕtveho tigra sám vystavený popravy.
 • Jednou z najvzácnejších v našej krajine bola populácia červeného (horského) vlka. Toto zviera váži asi 20 kg a dĺžku tela asi 1 m. Zviera má luxusný červený kožušinový kabát, ktorý sa stal hlavným dôvodom jeho zmiznutia. Často padá pod ohňom lovcov, ktorí zmäteniu červeného vlka s líškou. Jediný viditeľný vonkajší znak, ktorý rozlišuje šelma červeného podvodu - čierny chvost. Tieto zvieratá sú zjednotené v balíkoch s 10 až 12 jednotlivcami a lovia jelene, leopardy, antilopy a tiež menšie zvieratá ako hlodavce. Treba poznamenať, že nekopírujú otvory pre seba, ale dvere sa nachádzajú v štrbinách hôr a skál. Existuje len 10 druhov červeného vlka, z toho 2 v Rusku. Územím vlka je Dálný východ, zo zahraničia - Mongolsko a Čína.
 • Ďalšie ďaleké zriedkavé zviera je Amur Goral, čo je poddruh kozy. Jeho počet dnes nepresahuje 700 osôb. Zvieratá spravidla žijú v malých kŕdľoch 6-8 goralov.
 • Atlantický mrož na ľadeZázračne uniklo úplnému vyhladeniu atlantického mroža. Päťdesiatych rokov minulého storočia toto šelmstvo, ktoré obývalo Kara a Barentsove mory, bolo na pokraji vyhynutia kvôli činnosti lovcov. Dnes je vďaka úsiliu špecialistov stabilizácia a dokonca aj malý nárast počtu mrožov. Presný počet zvierat vedci nazývajú ťažké, pretože nemajú špeciálne vybavenie, ktoré im umožňuje dostať sa do svojich rookeries. Dĺžka dospelých mrožov je 4 metre a živá hmotnosť dosahuje 1,5 tony.
 • Raritou bola krásna delfína s bielou tvárou. Má dĺžku približne 3 metre. Delfíni sa radšej usadia v malých skupinách 5-7 jedincov. Zviera sa okamžite rozlišuje čiernymi plutvami a bočnými lištami. Môžete sa stretnúť s delfínom vo vodách Baltského a Barentského mora. Dôvod zníženia ich počtu vypúšťanie chemikálií a ťažké kovy do morských vôd, ako aj ich lov, ktoré sa uvádzajú do prevádzky v Škandinávii a Veľkej Británii. Tieto zvieratá sú stále zle pochopené a niektoré návyky s bielou čiarou zostávajú tajomstvom vedcov.
 • Akonáhle biotopy ázijských gepardov boli obrovské oblasti od Hindustanu až po údolie Fergana. Teraz zomierajú a vo svete nie sú viac ako tri tucty zvierat. 10 z nich je v prirodzenom prostredí, zvyšok sa nachádza v otvorených klietkach a zoologických záhradách.
 • Koně PrzewalskéhoJeden z najviac známych odrôd koní - Przewalského kôň - teraz má aj výnimočný stav. Len dnes existuje niekoľko tisíc ľudí. Na začiatku 90. rokov sa uskutočnil experiment: niekoľko koní bolo prepustených do prírody do ukrajinskej zóny odcudzenia jadrovej elektrárne v Černobyle. Tam nezahynuli, ale naopak sa intenzívne rozmnožovali a zvyšovali populáciu asi na 100 jedincov.
 • Ďalším zriedkavým zvieraťom z Červenej knihy je západokaukazská prehliadka (je to aj kaukazská horská koza). Oblasť rusko-gruzínskej hranice je jej biotopom. Počet zvierat klesol z dôvodu streľby pytliakmi. Ďalším dôvodom zmiznutia kôz boli ich prepojenia s výletmi na východnom Kaukaze, čo malo za následok vznik neschopného reprodukcie.
 • Na pokraji úplného vyhynutia bola ušká pečať, známejšie ako sivach. Dĺžka jeho tela je asi 3 metre, hmotnosť asi jednu tonu. Tieto zvieratá žijú v Kamčatke, Kuriles, Aljaška, Commander Islands.
 • V Primorye sa nachádzajú také vzácne druhy zvierat ako Amur alebo leopard z Ďalekého východu. V roku 2013 bolo v Rusku iba 49 osôb. Toto zviera sa stále nachádza v Číne, Severnej Kórei a Južnej Kórei. V strednom kráľovstve sú prijaté osobitné opatrenia na záchranu leopardov a vražda zvieraťa je trestateľná smrťou. To je veľmi účinný príjem, o to viac, že ​​pod hrozbou vyhynutia títo predstavitelia zvieracieho sveta padli kvôli vyhladzovaniu pytliakmi.
 • Snehový leopard (snow leopard) tiež obohatil červenú knihu Ruska. Jeho obydlie v odľahlých oblastiach strednej Ázie, vzdialené, dovoľovalo zvierať byť zachránení od pytliakov, ale napriek tomu sú tieto zvieratá už príliš málo.
 • Až donedávna boli v strednej Ázii a na Strednom východe nájdené iba jednotlivé exempláre kulanu, ktoré súvisia s poddruhom divokého asijského osla. Častejšie sa nazývajú pol-popol. Nedávno sa jedna z turkmenských rezervácií v záujme spásy začala umelo rozmnožovať zvieratá.
 • Manul - mačkaV republike Tyva, Altai a regióne Trans-Baikal sa stále stretáva pallaska mačka, ktorá je všeobecne známa ako manul. Táto divoká zviera je známy svojimi luxusnými načechranými vlasmi, na 1 cm2 svojho tela je 9 tisíc chĺpkov. Vedci zle skúmali mačku, pretože vedie tajný spôsob života a prakticky neprišiel do kontaktu s osobou.
 • Pohľadné gazely žili v susedstve juhu pohoria Altai, ale po osídlení týchto území ich obyvateľmi obyvateľstvo výrazne kleslo. Cigani dosahujú výšku 80-90 cm a vážia približne 30-40 kg. Majú žltkastú kožušinu a duté čierne rohy. Ich charakteristickou črtou je vysoká aktivita a vytrvalosť. Dzeryen sú klasickými predstaviteľmi stepných a púštnych zón.
 • V drsnom prostredí Severného ľadového oceánu žije ďalšia šelma z Červenej knihy Ruska - narval. Rastú na dĺžku 4,5-6 m a vážia 0,9-1,5 tony. Na hlave zvieraťa je tenký podlhovastý kel, kvôli ktorému sa narwhals tiež nazývajú jednorožecmi. Žijú v malých kŕdľoch a sú schopní, podobne ako delfini, robiť rôzne zvuky na komunikáciu. Kŕmia hlavne mäkkýše a ryby. Mäso z narwhals je chutné a vysoko kalorické a ich kly sú používané v klenotníctve. To všetko dalo jednorožce na pokraj vyhynutia, a dnes ich lov potrestaní s obrovskými pokutami v Rusku, Kanade a iných krajinách, v ktorých žije narwhal.
 • Mandarínky sú úžasné malé lesné kačice, ktoré patria aj výnimočným zvieratám. Muži sú pozoruhodní svojou jasnou farbou, ženy vyzerajú jednoduchšie. Oni žijú v horách, na brehoch rôznych nádrží na Ďalekom východe a lietajú do Číny a Japonska na zimu. Jedlo pre nich je žalude, riasy, rovnako ako žaby. V dôsledku ničenia lesov a činností pytlákov značne klesla populácia mandarínskeho obyvateľstva.
 • Daurian ježka v leseDžurský ježko sa tiež dostal do zoznamov Červenej knihy. V Rusku sa vyskytuje na území Trans-Baikal v zahraničí - v Mongolsku a severných provinciách Číny. Vedie tajomstvo nočný život. Kŕmia hlavne brouky, kobylky a kobylky, rovnako ako malé cicavce ako škrečky, žaby, ropuchy, hadi, bobule a mrkva. Ich početnosť sa výrazne znížila v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď boli ježky postihnuté pesticídmi používanými proti hlodavcom moru. Navyše, počet zvierat je silne ovplyvnený jazvecmi, ktorí sa živia Daurianskými ježkami. Doposiaľ experti odhadujú počet zvierat v približne 600 tisíc osobách.
 • Pri ničení hlodavcov - nosičov morových patogénov trpí najviac malý mongolský svišť (turbagan). On tiež znáša ťažkosti z konania lovcov. Malé populácie sa zachovali dnes v Trans-Baikal teritóriu, v republike Tuva av niektorých oblastiach Číny a Mongolska.

záverToto je len krátky zoznam zvierat, ktoré boli kvôli svojej vzácnosti zahrnuté do Červenej knihy Ruska. Ušetriť tieto zvieratá je rovnako dôležité ako ťažké. však Na tomto sa môže zúčastniť každý. Od osoby sa vyžaduje len:

 • starať sa o prírodu;
 • zvieratá zbytočne nezničte;
 • kŕmiť ich vždy, keď je to možné;
 • udržiavať svoje miesta bývania v čistote a bezúhonnosti atď.

Tieto spoločné akcie nielenže umožnia ľuďom záchranu ohrozených zvierat, ale aj zabrániť poklesu populácie inej fauny.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno