ZvierAhtate.com

Spider falanx - "škorpión vetra", hmyz, žijúci v teplých krajinách

Pavúky falangaSkupina pavúkov obsahuje približne 1 000 druhov rôznych falangov. Väčšina ľudí používa názov "falanga", hoci to je múdre volať toto spoločné odlúčenie pavúkovcov - "solpuga".

Presný preklad mena "salpuga" znamená "útek zo slnka".

V rôznych suchých oblastiach obývaný solpugi alebo zvyknutý hovoriť, falanga, sa nazývajú rôzne. V Južnej Afrike, napríklad, oni sú nazývaní "holičovi", keďže podľa miestnych obyvateľov, sú schopní vystrihnúť šik ľudí vlasy a zvieraciu srsť, aby boli mäkké hniezdo v podzemí.

Popis a charakteristiky

Ak podrobnejšie popíšeme falangus, možno povedať, že to sú veľké článkonožce. Solpuga, žijúci v Strednej Ázii dosahuje dĺžku až 7 centimetrov. Celé telo a končatiny sú pokryté dlhou vlasovou líniou. Predné "chápadlá", nazývané pedipalpy, tiež vyzerajú ako labky a keď sa pohybujú, vykonávajú svoje funkcie, len sú dlhšie ako "chôdza" končatiny. Celkovo má phalanx 10 nohy.

Dva pedipalpy majú hmatovú funkciu, ale zadné nohy falanxu majú húževnaté pazúry. Medzi nimi sú sacie-podobné vily, vďaka čomu pavúky ľahko stúpajú vertikálne usporiadané plochy.

Solpugi veľmi rýchlo a sú predátori noci. Všetky falangy sú mäsožravé, alebo skôr omnivé, takže ich jedlom sú termity, rôzne brouky a dokonca aj malé článkonožce. Ale niekedy lovia jašterice.

Oči falanga pavúka sú usporiadané tak, ako všetky pavúky článkonožcov: vpredu - dve okrúhle komplikované oči a na každej strane cefalotoraxu jedno oko. Len "dopredu vyzerajúce" oči nemajú soľninu. Prečo pavúky potrebujú zložité oči? Reagujú na svetlo a pohyb rôznych objektov. Z tohto dôvodu je potrebný len zlomok sekundy na to, aby solná páka reagovala na prístup. Je to skvelý lovec, a zriedkavo, keď je korisť.

chelicery

Ako vyzerá falanx pavúk?Najvýraznejšie znaky falanga sú silné chelicerae. Jedná sa o také orálne doplnky. Zo všetkých pavúkov sú slané dravce obdarené dvoma silnými chelootmi, ktoré dokážu zakrútiť hrebeň, chelicerae, ktoré sa podobajú krabom. Na chelicerae sú zuby, ktorých počet je určený druhom pavúka. Sila Helicera je taká veľká, že je jasné, prečo sa to Afričania tak bojí. Nie sú schopné len odstrihnúť vlnu a vlasy, ale prerezávať cez kožu a dokonca aj vtáčie kosti.

Keď falangové útoky, produkuje charakteristický škríp, podobný piercingu. Tento účinok sa dosiahne trením kliešťa proti sebe navzájom.

Rozdelenie druhov

Čo je falanx, nie je známy nielen obyvateľmi horúcich oblastí a púšťami. Ich biotop je veľmi široký. V Rusku sú všade rozšírené na krymskom polostrove a na Kaukaze. V Kazachstane žije mnoho druhov soli, Tadžikistan a ďalšie regióny strednej Ázie. Tento druh pavúka, podobne ako soľná ryba, je známy aj v Európe, najmä v Grécku a Španielsku.

Malý hmyz nemôže vykrútiť kožu človeka, ale veľká phalanx je schopná toho a pocity sú veľmi bolestivé. Vo väčšine prípadov, kousky saltpout prechádza bez akýchkoľvek následkov. Existujú však prípady, keď sa vytvárajú zápaly, ktoré sú dosť ťažké znášať. Falanx nemá jedovaté žľazy, ale hnilé jedlo zostáva v chelicerae, ktoré sa dostanú do rany, keď uhryzne a spôsobuje infekciu.

Solpugi - pavúky veľmi bežného typu a preto majú veľa vedeckých názvov. Ľudia, pozorujúci život pavúkov a ich zvyky, im dali bežné mená. Medzi nimi:

  1. Solfugi.
  2. Phalanx.
  3. Bihorki.
  4. Velbloud pavúk.


Čo sa tiež nazýva pavúk falanga"Škorpiónový vietor" a mnoho ďalších "mien" priamo súvisia so životom tohto hmyzu. Solpuga sa pohybuje veľmi rýchlo. Tvar svojho tela im umožňuje rozvíjať rýchlosť až 16 kilometrov za hodinu a tiež skákať až na výšku 1 meter. Pre rýchlosť pavúka a volal "škorpión vetra."

Poradie falanga Je to veľká armáda pavúkov, ktorá pozostáva z 13 rodín. Má 140 rodov a tisíc druhov.

Kvôli veľkej veľkosti tela, pokrytému štetinami a "chĺpkami" a bleskovými pohybmi, vypadá phalanx veľmi odporne voči svojmu protivníku. A v kombinácii s produkovaným zvukom môže okuliare vydesiť niekoho.

Farba falanga závisí od biotopu. A pretože slané kvasnice sú obyvateľmi púštnych a suchých oblastí, väčšina z nich má farbu od belavých po hnedé. Najčastejšie sú to žltkasté tóny. Výnimkou sú jednotlivci, majú jasnú farbu.

Najbežnejšie typy falangov

  • Opis falanga pavúkovSolpuga obyčajný alebo Galeod obyčajný. Veľký hmyz so žltkastým bruchom a sivou alebo hnedou späť. Aktívny nočný obyvateľ, ktorý sa skrýva pod skalami alebo v jamkách, ktoré zostali inými malými zvieratami. Loví v noci na malom hmyze, vrátane škorpiónov a iných článkonožcov. Tento druh je uvedený v červenej knihe.
  • Solpuga transkaspického má sivý brucho a červeno-hnedej späť s tmavými pruhmi. Veľkosť dosahuje 7 centimetrov. Tento druh pavúka ťavy žije hlavne v Kazachstane a Kirgizsku.
  • Smoky Smokey je najväčším zástupcom tohto druhu pavúkov. Jeho rozmery sú viac ako 7 centimetrov. Farba tohto jedinca má olivovo-dymový odtieň. Cefalotorax je farebne sfarbený. Žije hlavne v Turkménsku.

rozmnožovanie

Keď sa začne párenie, mužská falanga nájde svoju vyvolenú vôňu. Po párení musí "miláčik" pomerne rýchlo odísť, pretože jeho partner začne agresívny útok a ona môže jesť svojho priateľa. Silne kŕmenie po celú dobu, zatiaľ čo vývoj malých falangov sa vyskytuje v maternici, žena nájde miesto, vykopá nork a potom dá 200 kutikuly. Kukly sú vajíčka, v ktorých sú jej deti. Matka je s nimi, kým sa začnú samostatne pohybovať. A stane sa to dva týždne po ich vystúpení. Po celú dobu ich matka prináša jedlo.

Falanga sú prísne náchylné na prirodzené obdobia. V zime zaspávajú, prežívajú takú studenú cestu. Pri nástupe tepla sa obnoví život.

Na záver

Jedovatý Phalanx SpiderV poslednej dobe sa stala módnou okupáciou, ktorá si udržuje domáce teráriá s exotickými zvieratami. Pavúky phalanx sú veľmi žiadané. Aby ste ich udržali, potrebujete priestranné terárium so zdrojom tepla. Spodok by mal byť obložený kamienkami a pieskom. Je potrebné dať tam listy, vetvičky, aby sa mohli skryť pavúky. Musí piť.

Je dôležité mať na pamäti, že pavúky, hoci nie jedovaté, ale môže uškodiť uhryznutiu pri čistení v teráriu. Preto milovníci exotiky by mali byť veľmi opatrní pri starostlivosti a údržbe soli.

Musia byť kŕmené mierne. Phalanges, žijúci v zajatí, môžu jesť neustále, a tam boli prípady ich smrti z prejedania. Preto potrebujete vedieť pravidlá, ako správne udržať týchto nádherných pavúkov doma.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno