ZvierAhtate.com

Caracal desert lynx: popis a starostlivosť o stepnú mačku

rysMedzi voľne žijúcimi zvieratami sú tie, ktoré sú celkom prístupné domestikácii. Čo s úspechom a milovníkov domácej exotiky. Už dlhú dobu samozrejmosťou v továrni domov veveričky, norok, lasice, medvedíky čistotné a iné zdanlivo úplne nevhodné pre domáce prostredie zvierat. Medzi mačkovým domestikávaním sú gepardy a karakaly

.

caracal - drobný predátor rodiny mačiek. Vo voľnej prírode žije v púšti. Toto zviera sa vyznačuje odvahou, ktorá je vlastná všetkým predátorom a miluje slobodu, a napriek tomu budete ohromení krásou a milosťou tohto zvieraťa.

V prírode sa tieto predátori nachádzajú v afrických púštiach, v Ázii a pri pobreží Kaspického mora. Tam je turkmenský karakal a indický. V Rusku existuje v Dagestane malá populácia lyzovaného stepí. Slovo "Karakal" v turečtine znamená "čierne ucho". Žijú v nory alebo v štrbinách skál a vedú hlavne nočný život. Koty-Karakals sú vynikajúci plavci a na rozdiel od ich príbuzných - domácich mačiek - absolútne sa nebojí vody.

Bohužiaľ, populácia karakalov postupne mizne. Vina za všetko je postupný nástup civilizácie. V krajinách, kde žijú tieto elegantné mačky, človek aktívne vezme priestor zo zvierat. Záchranné karakaly zo zániku s pomocou rezerv a tiež mnohé z nich sú držané v zoologických záhradách vo všetkých krajinách sveta.

Domovský karacal

Keď sa dostali do otroctva, karakaly ľahko a bezproblémovo skrotiť a domestikali. Ak vezmete mačiatko z škôlky, potom to nebude mať žiadne ťažkosti. Chovať tieto divoké mačky bude zvláštne. Ich správanie sa, samozrejme, líši od bežných domácich mačiek, ale potom sú to voľne žijúce zvieratá.

Vzhľad a charakter

Stepový rys, ako sa nazýva karakal, môže mať niekoľko typov, ale rozdiely medzi nimi sú minimálne. Osoba, ktorá nemá zoologické vedomosti na rozpoznanie druhov, pravdepodobne nebude schopná. Spoločné funkcie:

 • Vlastnosti a vlastnostiDlhá hlava s úzkymi a dlhými ušami. Na koncoch uší sú čierne kefy. Uši sú vzpriamené s veľkou vzdialenosťou od seba.
 • Zviera je veľké a tenké. Z tohto dôvodu sa zdá elegantné a ľahké.
 • Končatiny sú dlhé a suché a telo je krátke.
 • Chvost je pohyblivý a pol kratší ako telo.
 • Veľké labky.
 • Krátke červené vlasy z piesku. Vďaka tejto farbe sa maskujú v púšti od svojich nepriateľov: levom a tigrom.
 • Srsť je trochu dlhšia na bruchu ako na chrbte a nohách.
 • Výška v kohútiku je 50 centimetrov a hmotnosť zvieraťa dosahuje 20 kilogramov.
 • Oči sú mandľového tvaru, žlté s krásnym čiernym okrajom.

Existuje stepa lynx asi 15 rokov, ale doma, stredná dĺžka života je mierne zvýšená. Skrášľujúci karakal sa stáva verným a nadobúda pokojný, vyrovnaný charakter. Majitelia týchto zvierat berú na vedomie ľahké učenie a láskavosť k ľuďom. Caracals sú mimoriadne zvedavé a hravé. Táto divoká mačka nebude ležať na gauči, polovica svojho času trávia v hlučných aktívnych hrách.

Ako hovorí príbeh, mačky Karakal už predtým vycvičili ľudia. V staroveku mohli v priebehu lovu nahradiť lovecovho psa. Vedeli, ako loviť zajac, bažant a dokonca aj malé antilopy. V Indii, domácke rys volal "Gepard pre chudobných", na rozdiel od bohatých, chudobných lovci používajú Caracal služby, skôr ako gepard. K dnešnému dňu ľudia nepoužívajú lovecké schopnosti rysa z stepí.

Hlavné charakteristické znaky:

 • Caracal a jeho vlastnostiNapriek predátorským inštinktom sú domestikované karakaly mäkké a tiché ako domáce mačky.
 • Šplhanie aktivity v nich je nahradené dlhým lenom. Po búrlivej hre môžete celý deň spať.
 • Pocit vášho územia. Po chvíli môžete vidieť, ako táto mačka chráni svoje územie pred inými zvieratami. Ale nie je nič starať, nový maznáčik sa dobre stretne so všetkými zvieratami obývajúcimi dom alebo byt.
 • Zvedavosť zničila mačku - hovorí anglická príslovia. A táto mačka bola samozrejme karakal. Reaguje na každý šelest a rýchlejšie sa k hostiteľovi približuje. Ak zvoní zvonček, prvá osoba, ktorá je v blízkosti, bude samozrejme karakal. Rímsky stepec pravdepodobne prevyšuje všetky domáce zvieratá, ktoré kedysi obývali muža so svojou zvedavosťou.
 • Hravosť. Ako partner pre hry, karakal vidí osobu. Preto nenechajte sa prekvapiť, ak váš maznáčik bude po vás a neustále uchopiť.

Ako si vybrať mačiatko

Jeho cena je pomerne vysoká a rozhodnúť sa kúpiť step klus, možno nie všetci. Snažte sa získať budúceho domáceho maznáčika nie z krytu, ale čo najviac domestikované. Teraz sa mnohí ľudia zaoberajú chovom stepného rysa. Mačiatka, ktoré sú zvyknuté na ruky muža, sa s tebou budú cítiť oveľa lepšie ako voliéra.

Pozorne skontrolujte mačiatko. Mal by mať zdravý lesklý kabát a pokožku bez ran a odlupovania. Oči v zdravom mačiatke by sa nemali zhoršovať a uši vôňu nepríjemných pachov.

Starostlivosť a

cenaZískajte mačiatko vo veku šiestich mesiacov. Hneď je potrebné definovať ďalšie činnosti. Ak nechcete chovať karakuly, potom mačiatko má byť ihneď vykastrované. V opačnom prípade, vzhľadom na jeho veľkosť, dospelý muž zase urobí váš dom do zlomyseľnej stodoly. Po vykastrovaní muža ho tiež zbavíte agresie vlastnej všetkým predátorom.

Buďte opatrní, ak má dom deti. Začnite karaakal, keď je rodina malé dieťa, je nerozumné. Dospelým deťom treba vysvetliť, že nie je nebezpečné urážať domáceho rysa.

Vykonajte všetky potrebné očkovania. Starostlivosť o neho sa nelíši od starostlivosti o iné domáce zvieratá. Rovnako je potrebné vyčistiť karakálnu vlnu počas pálenia, čistiť uši a podľa potreby otrieť oči. Kozorožec leží celých dvanásť mesiacov roka. Tento proces je obzvlášť viditeľný v lete. Získajte silikónové kefy alebo rukavice a veďte ich cez telo zvieraťa. Pazúry pravidelne rezu pomocou pinzety.To je to, čo problémy nebudú, tak je to pri kúpaní. Mačky ako karakaly milujú vodné procedúry, vo voľnej prírode sú to vynikajúci plavci.

Caracal diéta:

 • Nezabudnite uviesť surové mäso do stravy karakalu. Pamätajte si, že je to dravec a bez mäsa jeho žalúdok bude trpieť. Z mäsa uprednostňujte hovädzie mäso a hydinu.
 • Ak chcete vylúčiť Aujeszkyho chorobu, nedávajte ošípaniu prase.
 • Raz týždenne zlikvidujte surové vajíčko.
 • Suché jedlá si vyberú dobrú kvalitu bez konzervačných látok a farbív.
 • Dajte vitamínu pet.
 • Slané a korenené jedlá sú pre domáceho predátora veľmi škodlivé.

Kŕmiť zviera dvakrát denne, takže bude mať vždy dobrú chuť do jedla. Mäso bude potrebovať asi 0,4 kg za deň. Potraviny s nedostatočným množstvom potravín sa ihneď odstránia. Príležitostne zorganizujte svoje dni zvieraťa, ale nie častejšie ako jeden deň za dva týždne.

chov

Drahý maznáčikCarakals potrebujú na prechádzkach. Jedná sa o aktívne zvieratá, ktoré sú preplnené v mestskom byte. Na zaistenie bezpečnosti svojej výhodnej vodítku a snažiť sa chodiť svojho psa od dravca, pretože nebojácny Caracal a snaží sa ich zapojiť do boja. Ak žijete v súkromnom dome, urobte ho v uzavretom priestore, kde by mohol behať a radikálne sa pohybovať.

Získajte gumové hračky a nechty. Ak ide o súkromný dom, vložte do prílohy záznam. Vyletie na neho a zaostrí si pazúry.

Karakal sa rýchlo zvykne na vodítko a na rozdiel od domácich mačiek s príjemnými krokmi vedľa majiteľa. Získajte mu protiblokovací obojok.

Aj domáce rysy sú rýchlo zvyknutí na toaletu. Nalejte do nej plnivo a dajte ho na vzdialené, tiché miesto, od dverí. Zásobník čistite každý deň.

Zdravotný stav divoké mačky sú všeobecne vynikajúce silnou imunitný systém a problémy, ktoré možno začať až v nevhodnou starostlivosťou a nesprávnej výživy. V ostatných prípadoch mladé karakaly nevznikajú až do veku. Stačí stačiť včasné očkovanie a preventívne vyšetrenia u veterinára.

Prvá inokulácia sa uskutoční v priebehu troch mesiacov a o mesiac neskôr sa preočkujú. Nezabudnite očkovanie karakalu proti besnote, rinotracheitíde, pankreasu a kalcevióze. Každých šesť mesiacov sa odporúča vykonať fyzické vyšetrenie u veterinára.

Ak sa chystáte vyrábať caracals, majte na pamäti, že počas párenia sa ich správanie stane agresívnym a úplne nepredvídateľným.

Samica karakala zvyčajne rodí 2-3 mačiatka, v zriedkavých prípadoch ich počet môže dosiahnuť šesť. Vyvíjajú sa pomalšie ako domáce mačky. Napríklad otvárajú oči iba týždeň po narodení a od desiatich dní sa mačiatka učia chodiť. Žena podáva mláďatá mliekom šesť mesiacov. Mäso možno začať dať deťom do 50 dní od dátumu narodenia.

Cena mačiatok karakal nie je malá. Takže jedno mačiatko si môžete zakúpiť za 400 tisíc rubľov. Skúste si kúpiť mačiatka vo veku šiestich mesiacov a mať osvedčeného chovateľa. V takomto prípade bude mačiatko zvyknuté na zásobník a pevné jedlo. Okrem toho budú všetky potrebné očkovania už vykonané.

Jedným slovom by sa nemali obávať týchto predátorov. Stačí, keď sa s ňou zaoberáme, a to najmä pre deti. Caracals - veľké láskyplné mačky, viac hravé a mobilné ako ich leniví príbuzní. Toto zviera je určené pre tých istých aktívnych ľudí, ktorí netolerujú monotónnosť ani pri výbere domáceho maznáčika.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno