ZvierAhtate.com

Západné čierne nosorožce a jeho spôsob života

Farba čierneho nosorožcaČierny nosorožec patrí medzi cicavce koní, nosorožca patrí do rodiny a je predstaviteľom jednej z dvoch druhov zvierat, ktoré žijú v Afrike. Druhy, do ktorých tento rhino patrí, sú uvedené v červenej knihe a jej stav je kritický a niektoré poddruhy sa vzťahujú na vyhynuté druhy. Ak preložíte meno tohto zvieraťa z latinčiny, bude to vyzerať ako "dvojrohá".

Vzhľad západného černošského nosorožca

Čierny nosorožca v skutočnosti nemá čiernu farbu. Jeho hustá koža je maľovaná sivá, ale odkedy sa zviera neustále opláca v zemi, dáva jej úplne inú farbu. Farba môže byť:

  • hnedá;
  • tehlová červená;
  • tmavo šedá;
  • biela;
  • čierna.

Farba kože závisí od druhu pôdy v oblasti, v ktorej žije zviera. Čierna farba má nosorožce, ktoré žijú v oblastiach s mrazenou lávou.

Čierne nosorožceRozlišovať čierny nosorožec od bieleho afrického je veľmi jednoduchý, pretože majú rozdiely vo vzhľade a správaní. Čierny nosorožec má krátky a hrubý krk, ktorý je oveľa širší ako jeho krátka hlava. Krk sa začína za kohútikom a končí pod širokým lôžkom, ktorý je oddelený od hlavy a ramien a má dve veľké záhyby. Predná časť sa podobá sedlu, pretože je konkávna vo vnútri papule.

Horný okraj týchto zvierat je trochu špicatý a podobný proboscis, s touto proboscis nosorožec chytá jedlo. Horná pera visí nad dolným okrajom, ktorý má zaoblený, tupý tvar. Pery sú pokryté záhyby, ktoré sa môžu pretiahnuť a rozdiely. Čierne nosorožce majú veľmi malé oči, okolo ktorých je veľa vrások. Žiaci týchto zvierat sú podlhovasté. Majú široké a krátke uši založené na niekoľkých záhyboch. Na okraji uší rastú krátke a husté vlasy.

Rohy rastú priamo z kože a nemajú nič spoločné s kostrou. Sú to bielkovinové látky, ktoré obsahujú keratín, ktorý sa nachádza v ľudských vlasoch a nechtoch, v ihličiach porcupínových a pancieroch. Hlavná je predná hlava, ktorá je tiež najdlhšia, jej dĺžka môže dosiahnuť 60 centimetrov. A najdlhší roh bol v nosorožci, ktorý žil v národnom parku v Keni. Dĺžka rohu bola 1,3 metra.

Horn nosorožecDruhý roh zvieraťa je polovica veľkosti prvej. Rohy čierneho nosorožca sú smerované dopredu a hore, a nie vertikálne, je to ďalší rozdiel od jeho bielych náprotivkov. Koniec hlavnej klaksónu je mierne zlomený. Na začiatku má roh tvar diamantu, v ktorom sú rohy zaoblené. Niekedy u zvierat tohto druhu nie sú dve, ale 3-5 rohov. Ak mladé zviera ubližuje rohu, môže sa zotaviť, ale u dospelých zvierat sa rohy nevrátia.

Čierny nosorožec je viac zvieraťa. Dĺžka jeho tela môže dosiahnuť tri metre, a výšku 1,5 metra. Vo všeobecnosti je hmotnosť zvierat dvoch ton. Existujú však nosorožce, ktorých hmotnosť je ešte väčšia. Zvieratá tohto druhu majú krátky chvost, ktorý visí nadol. Jej končatiny sú štíhle a čisté, majú správne vyvinuté podrážky a kopyty, ktoré majú tri prsty. A majú tiež dva záhyby, ktoré sú medzi prednými a zadnými nohami. Zvyšok kože zvieraťa je hladký a hladký.

spôsob života

Vo všeobecnosti, čierne škvrnité zvieratá žijú v oblastiach so suchou krajinou a neopúšťajú tieto územia ani v obdobiach veľmi vážneho sucha. Tieto cicavčie zvieratá sú silne spojené s územím, kde sa usadia, a spravidla ju nenechávajú celý svoj život. Existujú však nosorožce, ktoré putujú, hľadajú vodu a jedlo. Čierne nosorožce sú jediné zvieratá, ženy a muži žijú oddelene. Mladé mláďatá žijú so ženou dlhú dobu, najmä potomkov. Keď černosi nosorožca idú na prechádzku, potom žena nasleduje svoje potomstvo a biely - naopak. Niekedy sa môžete stretnúť s malými klanmi, ktoré zahŕňajú nie viac ako dvanásť jednotlivcov. Žena, ktorá nemá mláďatá, sa združuje do skupín.bylinožravceTieto zvieratá konzumujú rastliny - všetky mladé výhonky, strukoviny, vetvy a trny. Jedlo také jedlo, nevšimne si jeho tuhosť, ostré hroty a veľmi žieravé šťavy. Ich najobľúbenejším "jedlom" je akácia. Potraviny sa zvieratá extrahujú pomocou horného pera, ktoré je vo svojej štruktúre mobilné.

Každý deň tieto zvieratá idú do miesta zavlažovania. Ak chcete dosiahnuť to, môžu ísť asi dvanásť kilometrov. Počas sucha nosorožce používajú jamy, ktoré zostávajú po slonoch. Tieto zvieratá jedia dvakrát denne, no v noci spia deväť. A v deň, keď je veľmi horúce, sa kúpajú v blate alebo odpočívajú pod stromami v tieni. Keď nosorožci odpočívajú, egyptskí volavky, byvolí vtáci a vodné korytnačky odstraňujú z ich kože rôzne parazity a kliešte.

Rozzuřený nosorožcaMajú veľmi zlý zrak, sotva vidia strom alebo osobu, ktorá je od nich vzdialená 50 metrov, z tohto dôvodu sa pri stretnutí s nosorožcom musí zastaviť a nehýbať sa. Ale majú dobré sluch a veľmi dobre vyvinutý pocit vône, vďaka čomu sú zvieratá v lokalite dobre orientované. Napriek svojej veľkej váhe, oni môže bežať veľmi rýchlo, rýchlosť až 48 kilometrov za hodinu. Nevedia, ako prekonať prekážky a plávať. Tieto nádherné zvieratá sú veľmi spoločenské. Často ich môžete počuť, keď sa zhoršujú, ale keď sú zranení alebo vystrašení, vydávajú hlasné zvuky, ktoré vyzerajú ako píšťaly.

Napriek spoločenskej situácii sú zvieratá veľmi agresívne a môžu zaútočiť na akýkoľvek objekt, ktorý sa pohybuje. Tieto rohy zvieratá nie sú strach z ďalších obyvateľov savany a dokonca držať je preč blízko k nemu, ale zvieratá, ktoré naraziť na ceste nosorožca, by mohla utrpieť, ako rozzúrený nosorožec je celkom nebezpečné. Medzi mužmi niekedy môže dôjsť k rivalite pre ženu alebo pre územie. Ale častejšie ženy a muži bojujú. A napríklad antilopy, zebry a byvoly žijú v pokoji. Keď sa zvieratá dostanú na miesto na zavlažovanie a nosorožca nechce ustúpiť slonovi, začne boj a často v ňom vyhrá slon. Hlavným rivalom čierneho nosorožca je slon.

Inváznymi nepriateľmi osamelých zvierat sú lvy, krokodíly Nilu a hyeny. Avšak útoky na dospelé zvieratá sú veľmi zriedkavé. Zvyčajne sa to stane, keď sa nosorožca vloží do bahna, potom sa stáva ľahkou korisťou. V podstate nepriatelia zaútočia na mláďatá. Ľudia sú tiež nepriateľmi týchto zvierat, pretože ich často lovia, získať trofeje. Priemerná dĺžka života nosorožcov je približne štyridsať rokov.

rozmnožovanie

Ženské čierne nosorožec s mláďaťomReprodukcia nosorožcov nezávisí od sezóny. Ženy začínajú spájať a znášať potomkov, keď dosiahnu vek sedem rokov, ale ich puberty prichádzajú za štyri roky. Muži sú pripravení na reprodukciu v mladom veku, ale to sa v nich vyskytuje v priebehu 10-12 rokov. Rinokerózy nežijú v pároch a konvergujú len na reprodukciu. Tehotenstvo ženy trvá pätnásť mesiacov. Vo všeobecnosti sa na svetle objaví len jedno mláďa, ktoré veľmi rýchlo stúpa na nohy. Žena živí svoje potomstvo mliekom. To môže trvať až dva roky. Produkujte potomstvo samica nie je častejšie ako raz za štyri roky.

poddruh

Existujú štyri poddruhy:

  1. Juho-centrálny poddruh. Prebýva v Južnej Afrike, v Tanzánii a Zimbabwe. Tento poddruh je najpočetnejší.
  2. Juhozápadný poddruh. Nachádzajú sa v Južnej Afrike a Namíbii. Nosorožce tohto druhu majú tendenciu žiť v suchých a polosuchých oblastiach. Počet druhov je rozhodujúci.
  3. Východoafrický poddruh. Druhy tohto druhu žijú v Tanzánii a Keni. Tento poddruh je na pokraji vyhynutia.
  4. Západoafrický poddruh. Od roku 2011 je tento poddruh považovaný za vyhynulý a predtým, keď žil v Kamerune.

V súčasnosti žije 98% týchto zvierat v Južnej Afrike, Zambii, Zimbabwe, Tanzánii, Keňsku a Namíbii. Väčšina zvierat žije v národných parkoch, kde sa ich areola ich lokalít nikdy nezmení.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno