ZvierAhtate.com

Turecký van: pôvod mačacej mačky, štandard plemena a starostlivosť

Charakteristika plemenaOd dávnych čias kočky priťahovali ľudí svojou milosťou a tajomným správaním. Dnes je na svete niekoľko stoviek plemien, ale jeden z najvýznamnejších je turecké kočky. Okrem toho je kočka Van vynikajúcim plaveľom, čo sa nedá povedať o ďalších predstaviteľoch mačacej rodiny. Čo iné je pozoruhodné pre plemeno tureckej dodávky?

História pôvodu

Rodina mačky je považovaná za Turecko, konkrétne regiónu východnej Anatólie. Plemeno existuje od stredoveku, ale ľudstvo ho objavilo až v polovici dvadsiateho storočia. Prvýkrát nezvyčajne krásne zviera priťahovalo pozornosť turistov z Veľkej Británie Sonia Hallidayová a Laury Lashingtonovej, ktorí prišli do Turecka za zaujímavé fotografie. V tej istej krajine, ženy videli veľké mačky s dlhými bielymi vlasmi a ohnivými červenými ocasmi. Ženy sa tak veľmi páčili mačkám, že sa rozhodli zobrať so sebou zvieratá.

O niečo neskôr, turisti z Veľkej Británie čakajúc na prekvapenie: ženy šli do jedného z nádrží a vanová mačka tiež rád šla plávať! Laura a Sonya si uvedomili, že domestikované zvieratá sú jedinečným druhom vodného vtáctva, a tak začali oficiálnu registráciu plemena.

Van Cat bola pridelená samostatnému plemenu v roku 1969 a bola pomenovaná ako "turecká mačka". V roku 1979 sa toto meno v Spojenom kráľovstve zmenilo a plemeno sa nazývalo "turecký van".

Vlastnosti plemena

Kočky tureckého plemena Van sú veľké, ale zároveň ladné. Hmotnosť zvieraťa sa pohybuje v rozmedzí 4 až 6 kilogramov, zatiaľ čo hmotnosť mačky môže dosiahnuť 10 kilogramov.

Štandard plemena, podľa medzinárodnej organizácie TICA, vyzerá takto:

 1. Vlastnosti plemenaHlava: má stredné alebo veľké rozmery vzhľadom na kmeň. Obrysy hlavy sú okrúhle a lícne kosti sú vysoké. Brada a čelo mačky sú zaoblené, zatiaľ čo papuľa má čisté obrysy.
 2. Oči: V kočke Van majú tvar broskyňovej kosti. Sami oči sú mierne natiahnuté vo vonkajších rohoch. Často sú kočky talianskeho plemena s dvojbarevnými očami, ktoré dáva zvieratám neobvyklý vzhľad.
 3. Uši: turecký kúpeľ má na základni veľké uši.
 4. Telo: Turecký van má dlhé, veľké, ale zároveň štíhle telo. Aj zviera má krátky masívny krk. Mačka plemena tureckej dodávky má široké hrudník a ramená.
 5. Labky: Končatiny mačky majú priemernú dĺžku a zadné nohy sú v porovnaní s prednými nohami výrazne dlhšie. Podložky labiek sú dostatočne čisté a medzi prstami sú kefy.
 6. Chvost: Turecká dodávka má nafukovací chvost strednej dĺžky. Farba chvostových chlpov je jasne červená.
 7. Vlna: turecká dodávka nemá podsadičku, ale súčasne je kožušina zvieraťa na chlieb a príjemná na dotyk. Keďže turecký kúpeľ je považovaný za vodné vtáctvo, jeho vlnený kryt je nepriepustný.

Turecká mačka priťahuje pozornosť kvôli svojej nezvyčajnej farbe. Srsť zvieraťa je biela, ale na chvoste a hlave môžu byť červené značky, ktoré pokrývajú nie viac ako 20% mačacej srsti. Podľa štandardu plemena, je povolená a úplne biela farba bez akýchkoľvek známok.Hustota vlnenej krytiny tureckej dodávky mačiek závisí od veku zvieraťa a od času roka. Mačiatka sú pomerne zriedkavé, ale v dospelosti sa zvieratá môžu pochváliť luxusným "kožušinovým kabátom". V lete je vlnená krytina tureckej dodávky dlhá a hustá, zatiaľ čo v lete môže byť mačka zmätená s krátkymi vlasmi.

Turecká dodávka nie je len krásna, ale aj hravá mačka, ktorá sa môže stať ideálnym maznáčikom pre človeka. Stojí za to zvážiť, že kočka Van je aktívnym zvieraťom, takže môže vyliezť do veľkej výšky za niekoľko sekúnd, napríklad v skrini a zostať tam dlho. Van Cat miluje hrať a hýčkat, zvlášť ak ho dáte do vody. Napriek priateľskej povahy tureckej mačky sa neodporúča udržiavať ju v rovnakej oblasti s ostatnými domácimi miláčikmi, pretože sa cíti ako nadradená.

Pokiaľ ide o vzťah s majiteľom, turecký van môže byť považovaný za ideálneho maznáčika. Zviera jemne cíti náladu hostiteľa, čo môže ovplyvniť jej správanie. Mačka môže byť ľahko vyškolená, preto ak majiteľ venuje čas a pozornosť tréningu domáceho maznáčika, potom môže dúfať, že dosiahne skvelý výsledok.

Van Cat netoleruje uzavreté a tmavé priestory, preto sa neodporúča držať takéto zviera v byte s malou plochou. Osoba, ktorá premýšľa o kúpe tureckej mačky, treba poznamenať, že toto zviera sa mu nepáči, keď je zviera vyzdvihnuté. Ale zo sedenia na krku majiteľa, toto zviera je nepravdepodobné, že odmietne, pretože má rád výšku. Takisto Van kočka nebude popierať potešenie sedieť na okennom parapele a sledovať cez okno pre to, čo sa deje na ulici.

Zdravie a starostlivosť

 1. Kočka tureckého dodávkyTurecká dodávka má dlhú predpokladanú dĺžku života. Ak sa správne postarať o zviera a pozorne sledujete jeho zdravie, potom bude môcť žiť viac ako 15 rokov. Zviera nie je náchylné na žiadne genetické ochorenia, pretože plemeno bolo chované v prírodných podmienkach a nie v dôsledku chovu.
 2. Turecké Vans sú aktívne a hravé sami, a ak majiteľ označí bezdomovnosť a apatia zo strany domáceho maznáčika, potom sa zviera musí čo najskôr preukázať veterinárnemu lekárovi.
 3. Treba poznamenať, že mačky, ktoré prešli kastračným postupom, sa môžu z času na čas objaviť mastnými kôrkami okolo základu chvosta. Aby ste ich odstránili, postačí bramborovú múku na problémové oblasti. Po niekoľkých hodinách musí byť lepená vlna jemne česaná.
 4. Osobitná pozornosť by sa mala venovať dávke zvieraťa, pretože zviera môže získať nadmernú telesnú hmotnosť v dôsledku podvýživy. Tá môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie mačky a trvanie jeho života.
 5. Vanová mačka je dlhosrstá mačka, ale ľahko sa stará o vlnenú pokožku a všetko vďaka nedostatku podsadca. Vďaka tejto funkcii sa vlna ľahko hrebe a nezasiahne. Vyškriabanie mačky je dostatočné 1 krát za 2 týždne. Je tiež potrebné sledovať stav zubov a ďasien zvieraťa, pretože nepravidelná starostlivosť o ústnu dutinu zvieraťa môže viesť k parodontu.
 6. Napriek tomu, že turecký dodávateľ má rád plávať, nesmiete sa ho kúpať častejšie ako raz za mesiac. Kvôli udržaniu čistej vlny domácej zveri sa odporúča včas nahradiť obsah zásobníka.

Náklady na mačiatko

Van CatMačky plemena tureckého dodávateľa Zriedkavo, čo ovplyvňuje ich náklady. V Rusku, plnokrvné mačiatko možno kúpiť za nie menej ako 7 tisíc rubľov (3 tisíc hrivien). Náklady sú ovplyvnené rodokmeňom zvieraťa, ktorý zodpovedá štandardu plemena a externým údajom. Nájdenie plnokrvného mačiatka v krajinách SNŠ je pomerne náročné, pretože tu existuje len veľmi málo špecializovaných škôlok. Prineste vanové mačiatko môže byť z Turecka, ale v tomto prípade potrebujete zvláštne povolenie na vývoz zvieraťa mimo krajiny.

výsledok

Krása, milosť, vysoká inteligencia a priateľský charakter - všetky tieto vlastnosti sú neodmysliteľné v tureckom Wang. Ak si človek stanovil cieľ udržať toto zviera doma, musí starostlivo zvážiť svoje rozhodnutie, pretože turecká mačka potrebujú osobitnú starostlivosť a ubytovanie.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno