ZvierAhtate.com

Ako rozpoznať a identifikovať plemeno mačiek doma

Ako identifikovať plemeno mačiekKeď vyberiete mačiatko alebo dospelého maznáčika na ulici, je veľmi ťažké určiť, či ide o čistokrvníka alebo o starodávneho neskúseného majiteľa. Profesionálni chovatelia a odborníci rozlišujú niekoľko hlavných rozdielov matiek, ktoré nie sú pôvodné z čistokrvných plemien. Keď sa riadime týmito rozdielmi a používame metódy, môžeme to vyskúšať naučte sa pohlavie mačiatka

. Takže, aké sú charakteristické znaky orientácie a ako rozpoznať plemeno mačky?

Ako zistiť plemeno mačky: hlavné rozdiely medzi plemennými domácimi miláčikmi

Hlavné rozdiely medzi plnokrvnými mačkami z mongrelV skutočnosti, rozdiely plnokrvníka aristokrati z normálnych mačiek je pomerne malý, a preto definícia plemena v domácnosti oveľa ťažšie. Väčšina neskúsených chovateľov vyzerá len na vonkajšiu podobnosť ich domácich maznáčikov porovnáva ich vzhľad s fotografiami plemenných mačiek nájdených na internete. Ale každý odborník vám povie, že vzhľad nie je argument v prospech mačacích plemien, ako všetky štvornohých kundičky, tak či onak, majú mnoho vonkajších podobností.

Takmer každý majiteľ, ktorý objavuje vizuálnu podobnosť, získa dôveru, že v jeho dome chráni čistokrvnú mačku. Pri kontrole zvieraťa je však potrebné posúdiť aj nastavenie uší, ústavu a povahu domáceho zvieraťa. Rozdiely sú veľmi mierne, ale stále existujú. Tak ako viete, že plemeno mačiek neskúseného chovateľa? Hlavné črty plemenných mačiek nájdete nižšie.

Ako identifikovať plemeno mačiek: klasifikácia

Klasifikácia plemien mačiekNa rozdiel od psov, ktorých plemeno je oveľa jednoduchšie zistiť, a to aj vonkajšími rozdielmi, všetky mačky sú veľmi podobné medzi sebou.

Felinológovia začali svoju aktivitu až na začiatku minulého storočia a aj napriek jasnému odstupňovaniu rodokmeňmi je takmer nemožné počítať čistokrvné mačky.

Či tak alebo onak je na svete nejaký poriadok 60 plemien mačiek a asi 200 odrôd očarujúce fuzzy. Podľa klasifikácie sú mačky rozdelené na nasledovné 5 veľkých skupín, ktoré sa navzájom líšia v dĺžke kožušiny a niektoré znaky stavby:

 • krátkosrstý so silnou ústavou (barmská, európska, americká, exotická);
 • dlhosrstá (regdoll, maine coon, nibelung, turecký, nórsky les);
 • krátkosrsté so stredne vysokou úrovňou (kôra, ruská modrá, pohreb);
 • krásne krátke vlasy (thinkines, siamská, orientálna, singapore);
 • s odchýlkami a mutáciami (multi-prst, rex, sfinga, bobtail, škótsky fold).

Ako sa naučiť plemeno mačky: rysy plemien mačiatok

Ako poznať plemeno mačkyPred určením plemena mačky doma stojí za to byť trpezlivý, pretože rozlišovacie znaky nie sú výrazné. Spočiatku stojí za to venovať pozornosť fenotypu, a to vzhľadu mačiatka (dĺžka kabáta, farba, zloženie tela). Napríklad, Ruská modrá a Britské mačiatka majú rovnakú farbu srsti, ale podľa ústavy sú odlišné. Prvé telo je pozdĺžnejšie a elegantnejšie, zatiaľ čo druhé je masívne a nahromadené.

Na čo ďalšiu pozornosť venujete kontrole načechraného domáceho maznáčika a určeniu chovu mačiatka? Všetky rozlišovacie znaky by sa mali brať do úvahy v poradí.

Charakteristické znaky a mutácie

Vlastnosti rodokmenu mačiatkaNajviditeľnejšou charakteristickou črtou a zároveň zvláštnou mutáciou sú uši neštandardnej formy. Nastavenie uší u rôznych plemien je tiež odlišné. Napríklad u mačiek Scottish Fold sa uši ohýbajú dopredu a na krútenie smerujú dozadu. Niektoré mačky majú veľké uši, zatiaľ čo iné sotva vidia. Tvar chvosta sa líši u rôznych plemien. V bobtailoch je mierne zlomený, dlhý noha siamský, rovný tvar.Podrobnejší popis plemena mačiatka vo forme uší a chvosta sa dá pozrieť do špeciálneho atlasu plemenných mačiek.

Tvar, farba a nastavenie očí

Po vizuálnej kontrole domáceho maznáčika stojí za pozornosť jeho oči. Napríklad hlavným rozlišovacím znakom všetkých čistokrvných Britov je ich svetlohnedé očné sfarbenie. Siamské mačky dostali malý mžik, ktorý je viditeľný pri pohľade na domáceho maznáčika. Väčšina tureckých angoras má oči inej farby.

Štruktúra a farba lebky

Celkový pohľad na hlavu bude tiež hovoriť o plemeni zvieraťa. Venujte pozornosť veľkosti hlavy, jej šírke a tvaru a porovnávajte ju s indexmi nekrčiaceho mačiatka. Je tiež potrebné posúdiť čelo, tváre, profil, bradu (stupeň závažnosti), zhryz a chrbát nosa zvieraťa.

Ďalej sa musíte pozrieť na farbu mačky. Farba srsti, stupeň farbenia a možný charakteristický vzor sú medzi rozhodujúcimi faktormi, ktoré naznačujú čistokrvnosť plemena. Charakteristické farby sú neodmysliteľné pre nasledujúce plemenné mačky:

 1. Farbový bod - pre siamské. Kombinácia tmavého papuľa, chvosta a "pančúch" (hroty labiek) so svetlou farbou srsti na ostatných častiach tela.
 2. zafajčený, modrý alebo strieborný odtieň vlny - pre britskú, škótsku, nibelungenskú, ruskú modrú a iné plemená.
 3. nasýtený "divoký" s charakteristickým vzorom - pre savanu a bengálske plemeno.

Ale plne sa spoliehajú na farbu domáceho maznáčika pri určovaní jeho plemena nestojí za to, pretože niektorí jedinci majú veľmi podobnú farbu vlny.

Telo a domáce vlasy

Ústava tiež uvádza plemeno zvieraťa. Odborníci rozlišujú 3 typy exteriérov od mačiek:

 1. podsaditý. Okrúhla hlava, hustá postava, krátke končatiny (bobtail, americký, britský).
 2. svalnatý. Ústava je priemerná, končatiny majú štandardnú dĺžku, mierne zaoblenú hlavu (turecké, Maine Coon, American Curl).
 3. pružný. Tenká konštitúcia, dlhé a tenké končatiny, úzke alebo klinovité (angorská, siamská, thajská).

Kvalita vlny je ďalším znakom, ktorý pomáha pri určovaní plemena mačky. Zvieratá sú rozdelené na:

 • dlhosrstý (perzský);
 • polobloký (Bohemian Rex, Nibelung);
 • krátkosrstý (Cornish Rex nemecký Rex);
 • impotentné (sfingy, ukrajinské gillyflowers).

Odborníci tiež oceňujú hustotu vlny, jej pružnosť a vývoj podsadca.

Povaha domáceho maznáčika

Povaha mačiatka zohráva úlohu aj pri určovaní jej plemena. Nepochybne, každá jednotlivá osoba má jedinečné charakteristické znaky, ale napriek tejto skutočnosti niektoré bežné plemená majú stále spoločné rysy. Napríklad nezvyčajné mačacie plemeno ragdoll veľkú časť svojho života, ležiace na príjemnom pohovke, zatiaľ čo nezvládnuteľné siamské sú vždy pripravení vstúpiť do otvorenej konfrontácie s inými jednotlivcami.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno