ZvierAhtate.com

Horúci a suchý nos v mačke: dôvody

Príčiny suchého nosa u mačiekDospelé mačky a malé mačiatka majú zlé zdravie, ale na rozdiel od ich majiteľov sa nemôžu sťažovať na neho a ukázať, že majú strach. Z tohto dôvodu musia samotní vlastníci sledovať stav svojich domácich zvierat včas, aby zistili príznaky ochorenia. Symptómy sa môžu líšiť: dlhý spánok, nadmerná nervozita, zvýšená aktivita, nedostatok chuti do jedla, rôzne atypické výtoky.

Začínajúci chovatelia a neskúsení majitelia často majú úzkosť kvôli horúcemu nosu mačiek. Preto sa pokúšajú pochopiť, aké zdravé zviera by malo byť. Zvlášť majitelia sa bojí horúceho nosa v mačke. Toto sa často považuje za prvý príznak vírusovej choroby.

Najčastejšie takýto jediný príznak neznamená ochorenie, ale v niektorých prípadoch je dôvodom starostlivo preskúmať správanie a zdravie domáceho zvieraťa.

Prečo mačka má suchý nos?

Ak vlastník zistil, že mačka má horúci nos a zaznamenala jeho suchosť, nie je to dôvod, prečo by ste mali naliehavo zavolať veterinárneho lekára alebo bežať na kliniku. Pre takýto zvierací stav existuje niekoľko dôvodov:

 1. Suchý nos u mačiek a psovIhneď po prebudení je najčastejšou normou suchý nos v mačku. To je spôsobené tým, že počas dňa zviera stále zvlhčuje nos, olizuje ho a vo sne sa to nestane. Po chvíli po prebudení sa všetko vráti do normálu a čuchový čuchový orgán sa opäť ochladí a opäť mokrý. Nemusíte sa o to obávať, neznamená to, že sa domáce zviera necíti dobre.
 2. Ak v prípade odhalenia príznaku predchádza aktivita mačiatka na voľnom priestranstve v teplom alebo horúcom počasí, netreba to ani znepokojovať. Na ulici pod vplyvom vysokej teploty nos mohol len vyschnúť. Dôvodom môže byť aj prach, ktorý sa dostal do dýchacieho traktu zvieraťa počas prechádzky. Rovnaký výsledok možno vidieť potom, čo mačka dlho ležala v blízkosti zdroja tepla: kachle alebo ohrievač. Koniec koncov, aj ľudia často začínajú olupovať a vysušovať pokožku z dlhého pobytu v miestnosti so suchým vzduchom.
 3. Stáva sa, že mačací nos je chladný, ale je suchý. To je spôsobené skutočnosťou, že zviera v chladnej miestnosti nelizovalo svoj dýchací orgán, aby normalizovalo výmenu tepla v tele a neztratilo teplo. Keď teplota v miestnosti stúpa, všetko sa vráti do normálu a suchosť prechádza.

Ako normálne je nos mačiek?

U zdravého zvieraťa je nos mierne vlhký, studený a hladký. Mačky neustále olizujú, okrem toho majú prostredníctvom pórov neustále špeciálnu kvapalinu, ktorá má ochrannú funkciu. Nos v mačku vykonáva veľa rôznych funkcií, okrem vône. Svojou pomocou sa zviera orientuje vo vesmíre, určuje smer prúdenia vzduchu a zmyslových zdrojov tepla a chladu. Čím vyššia je jeho zvlhčovanie, tým presnejšie zviera cíti vplyv prostredia. Nadmerná suchosť vedie k praskaniu orgánu, robí mačku nepríjemnou a dezorientuje ju.

U malých mačiatok môže byť suchosť nosa vysvetlená nedostatkom autonómie bezprostredne po narodení. Stále sa mu nemôžu dostať s jazykom, aby sa navlhčili.

Suchý nos je príznakom ochorenia

Prečo mačka má horúci nosToto označenie môžete zvážiť symptóm ochorenia iba v kombinácii s inými abnormalitami v stave zvieraťa. Napríklad, ak v spojení so zvýšením teploty nosu hostiteľ tiež zaznamenal horúce uši mačiek, znamená to všeobecné zvýšenie telesnej teploty zvieraťa. Môžete skontrolovať svoje chyby a použiť teplomer na rektálne zastavenie. Robte to opatrne, aby ste nepoškodili zviera. Celý postup merania trvá dlhšie ako minútu.

Štandardná teplota u domácich mačiek je 38-38,5 stupňov, v horninách bez vlny je mierne vyššia - od 39 do 40 stupňov. Počas tehotenstva sa teplota u mačky stáva o 1 stupeň nad normálnou hodnotou. Ak sa tento rozdiel zvýši, mali by ste čo najskôr kontaktovať veterinárneho lekára.Pozoruje suchosť nosa zvieraťa, musíte ho pozorne sledovať. Čas pozorovania bez špecializácie by nemal prekročiť 4 - 5 hodín. Počas tejto doby sa môžete pokúsiť znížiť teplotu sami pomocou priloženia studeného kompresie alebo ľadu k mačacej hlave. Aby nedošlo k dehydratácii, je potrebné zvierať hojne vypiť teplou vodou. Pri horninách bez vlny bude užitočné postup na čistenie studenou handričkou alebo postrekom.

Používanie liekov na zníženie teploty u ľudí je prísne zakázané na liečbu mačiek! To môže viesť k smrti.

Ak okrem sucha a stúpajúcej teploty nosa má zviera iné príznaky, okamžite ho ukážte svojmu lekárovi. Takéto označenia zahŕňajú:

 • Horúci nos ako indikátor chorobysuchý alebo mokrý kašeľ;
 • kŕče končatín;
 • problémy s trávením (hnačka alebo vracanie);
 • kýchanie;
 • problémy s močením;
 • krv vo výkaloch;
 • pretrvávajúca ospalosť;
 • izolácia z úst peny alebo veľa slín;
 • nervozita a výkriky;
 • stratu orientácie v priestore;
 • vodnaté oči;
 • ostrý molit;
 • vyrážka;
 • dýchavičnosť a iné problémy s dýchaním.

Horúci a suchý výtok do mačky: podnikáme opatrenia

Mačka má suchý nosAk zrazu všimnete, že vaše mačiatko alebo dospelá mačka má suchý nos, musíte starostlivo sledovať jeho správanie. Ak sa zviera aktívne správa, beží a hrá, potom nie je dôvod na vzrušenie.

Ak má mačka veľa teplých uší, potom musíte merať teplotu tela teplomerom rektálne. Ak dôjde k výraznej odchýlke od normy, mali by ste vždy konzultovať s veterinárnym lekárom. Ak zistený príznak zmizol sám o sebe, je potrebné prejsť testami profylaxie na zistenie príčin vzniku týchto príznakov.

Dokonca aj pri popraskaní kože na nosovej mačky a pri konštantnej suchosti nie je možné na ňu aplikovať masti a krémy. Pamätajte, že zviera lickens a môže otráviť. Samotná sušina prechádza, keď dôjde k vylúčeniu príčin jeho vzhľadu.

Suchý nos a zvýšenie jeho teploty nie vždy znamenajú infekciu mačky s ochorením. Ak sa objavia iné nepríjemné symptómy, zvieratá by sa mali venovať osobitnú pozornosť, aby si včas vyhli pomoc špecialistu. Používanie ľudových prostriedkov v tomto prípade nie je to najlepší spôsob, ako liečiť domáce zviera.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno